Bývalý šéf Aera Vodochody Petr Hora obviněn

Policie obvinila bývalého šéfa Aera Vodochody Petra Horu. Ten měl způsobit firmě škodu ve výši 2,4 miliardy korun. Obviněný je stíhán na svobodě. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Hora

Petr Hora | Foto: Tomáš Železný

"Policejní komisař odboru hospodářské kriminality Správy středočeského kraje Policie České republiky sdělil bývalému prezidentovi a předsedovi představenstva společnosti Aero Vodochody obvinění pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Svým jednáním způsobil škodu v minimální výši 2, 4 miliardy korun a proto mu hrozí trest odnětí svobody na 2 - 8 let," oznámil Truxa.

Petr Hora rezignoval na své funkce v dubnu 2001 kvůli problémům se zajištěním padesátimiliardové armádní zakázky na bitevní letouny L-159. Firma jich měla dodat do roku 2002 postupně celkem 72, v době Horova odchodu z Aera jich však dodala pouhých 12. Firmě tak hrozilo penále několik set milionů korun. Hora tehdy řekl, že ze strany vedení armády nebyla dostatečná vůle ke společnému řízení projektu L-159, což vedlo k jeho zpoždění.

Aero Vodochody se podle mluvčího Vítězslava Kulicha k případu z roku 2001 nechce vyjadřovat. "Z takového výsledku šetření nemáme žádnou konkrétní informaci, proto se k tomu nevyjadřujeme. Považujeme to za věc orgánů činných v trestním řízení. V té době společnost manažérsky řídila firma Boeing Česká, která držela 35 procent akcií. Zbývající část, zhruba dvě třetiny, držel český stát prostřednictvím účelově založené organizace Letka a.s. a České konsolidační agentury," dodal Kulich.

Věra Štechrová, Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme