Bývalý šéf CERMATu vydal nový žebříček škol. Prý v reakci na zavádějící seznam v médiích

Sdružení MATT a HURRY, které založil bývalý ředitel maturitního centra CERMAT Pavel Zelený, zveřejnilo na internetu žebříček gymnázií. Proti tomuto kroku se ohradilo ministerstvo školství a nesouhlasí s ním ani předseda Asociace ředitelů gymnázií. Zelený se brání, že chtěl zveřejněním napravit nedávné mediální dezinterpretace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Zelený | Zdroj: ČTK

Kritériem žebříčku sdružení MATT a HURRY bylo, jak úspěšně si školy vedly při loňských maturitách. Ministerstvo školství to kritizuje a zjišťuje, zda nedošlo k úniku důvěrných informací. Zelený to odmítá.

„Všechno jsou to oficiální data a my jsme o ně požádali standardě podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ podotkl Zelený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli bývalý šéf CERMATu Pavel Zelený a ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn

K sestavení vlastního žebříčku ho prý vedl žebříček škol, který se asi před měsícem objevil na jednom zpravodajském serveru a který označil doslova za „informační zvěrstvo velkého rozměru“. Podle Zeleného byl žebříček zcela nekvalifikovaný.

„My jsme dlouho váhali, jak na tohle reagovat a čekali jsme, jestli na to bude nějak výrazněji než jenom distancem reagovat ministerstvo. Vzhledem k tomu, že se nic nestalo, tak jsme se nakonec rozhodli, že uděláme minimálně nápravu věci v rovině informační, a zároveň bychom tím chtěli předejít podobným excesům,“ řekl Zelený.

Zároveň podtrhl, že přehled škol s maturitními výsledky ještě nevypovídá o kvalitě škol. „Tady jde o informaci pouze o jednorázové zkoušce, která navíc pokrývá pouze zlomek toho, co má škola dětem dát nebo je naučit,“ vysvětlil Zelený.

S tím souhlasí i předseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel Gymnázia Nymburk Jiří Kuhn. Z téhož důvodu se mu ovšem nelíbí ani tento nový přehled.

„Právě ta množnost zaměnit pořadí v tom žebříčku s kvalitou školy je tak jednoduše proveditelná, že z toho prostě máme obavy,“ uvedl Kuhn.

O kvalitě školy vypovídá 'přidaná hodnota'

O kvalitě školy prý žebříček nemůže vypovídat, protože není známé, s jakými žáky škola pracuje. „Neznáme takzvanou přidanou hodnotu té školy. A ta z toho žebříčku prostě nikdy zjistitelná nebude,“ řekl Kuhn.

Pavel Zelený vedl CERMAT do loňského června. Ministr školství Petr Fiala ho pak odvolal kvůli chybám v maturitních testech.

Zelený podotkl, že ještě jako šéf CERMATu byl proti vydávání žebříčků a společnost bránila jejich vzniku tím, že neposkytovala ucelená data. Teď však prý bylo potřeba napravit chybnou interpretaci, která se objevila na veřejnosti.

„Vzhledem k tomu, že ministerstvo školství tato data teď prohlásilo za zcela veřejná, tak toto je zcela logický důsledek. Nedá se zabránit publikování jakýchkoli žebříčků. A jedinou operací je dát ven žebříček, který je skutečně kvalitní a prohlásit ho za kvalitní,“ uzavřel Zelený.

Vladimír Kroc, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme