Bývalý šéf dotačního úřadu Severozápad Kušnierz půjde na pět let do vězení

Hlavní aktéři korupční kauzy dotačního úřadu Severozápad vyvázli s nižším trestem. Do vězení odvolací soud poslal jen bývalého šéfa úřadu Petr Kušnierze. Z původních 7,5 roku mu trest zmírnil na pět let. Ostatním vězení změnil na podmínku. Kušnierz měl po žadatelích o evropské dotace chtít minimálně jeden a čtvrt milionu korun jako provize z přidělených dotací. Větší část z těchto peněz pachatelé skutečně převzali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kušnierz u soudu | Zdroj: ČTK

„Máme za to, že uložený trest při polovině trestní sazby je trestem nepřiměřeně přísným. Pokud jde o výši úplatků, máme za to, že se nijak neliší od věcí, které jsme zde v minulosti soudili. Úplatky se pohybují zhruba okolo částky jednoho milionu korun. Trest, který bývá v těchto případech ukládán, je trest na spodní hranici trestní sazby, která v tomto případě činí pět až dvanáct let,“ zdůvodnil snížení trestů předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Jeden z Kušnierzových kompliců, Václav Poláček, přesto s rozsudkem spokojený není:

„To není o spokojenosti. Tam je ještě jeden náš kamarád, který toho taky tolik neudělal a dostal nepodmíněný trest. Toto nebylo na nepodmíněné tresty. My jsme opravdu z těch dotací nevzali ani korunu. Bylo to vyloženě od těch lidí a on je odsouzený na pět let natvrdo.“

Pražský Vrchní soud Kušnierzovi zároveň potvrdil pokutu 750 000 korun a zákaz činnosti.

Kušnierz a několik úředníků čelí současně ještě dalším dvěma obviněním za zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropského společenství.

Jana Zemanová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme