Bývalý šéf fotbalového svazu Chvalovský dostal 10 let

Městský soud v Praze poslal bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského na deset let do vězení. Důvodem je úvěrový podvod na Komerční bance ve výši 1,5 miliardy korun. Nepodmíněné tresty dostali i další čtyři muži, kteří se stejně jako Chvalovský na místě proti nepravomocmému rozhodnutí odvolali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Chvalovský u soudu

František Chvalovský u soudu | Zdroj: ČTK

Soudce Kamil Kydalka četl rozsudek téměř dvě hodiny. Na jeho konci oznámil výši trestů, která je na horní hranici sazby: deset let pro Františka Chvalovského, osm let pro Ladislava Filipa, sedm let pro Zdeňka Mezeru a Miloslava Brodackého a šest let pro Petra Francla.

Skupina mužů měla předstírat, že peníze z úvěrů půjdou například na nákup vepřového a hovězího masa nebo chmele a jeho vývoz do zahraničí. Vzniklá škoda byla dohromady ve výši téměř 1,5 miliardy korun, které byly použity především na splácení předchozích dluhů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s Františkem Chvalovským mluvil ve vysílání Radiožurnálu reportér Zbyněk Zykmund

Například Chvalovský měl podle obžaloby využít 27 milionů pro svou osobní potřebu. S takovou interpretací se soud nakonec také ztotožnil. "Při sjednávání úvěrové smlouvy uvedli nepravdivé a hrubě zkreslené údaje, a podstatné údaje zamlčeli. Způsobili tak tímto činem škodu velkého rozsahu." uvedl soudce Kamil Kydalka.

Tresty odnětí svobody nejsou jedinými postihy pro pětici obžalovaných. Peníze, které podle soudu získali podvodně, musí Komerční bance vrátit. Všech pět mužů svou vinu popírá a všichni přítomní obžalovaní se proti rozsudku na místě odvolali.

"Já věřím, že tam skutečně dojde ke správnému právnímu posouzení celé věci, protože se zcela jednoznačně, a potvrdilo to tady několik expertů, nejednalo o úvěrovou smlouvu. Odbýt to odůvodněním 'takto tedy ne', to podle mého názoru skutečně nepostačí. Jsem přesvědčený, že u vrchního soudu se domůžeme spravedlnosti," vysvětlil důvody odvolání advokát Františka Chvalovského Jindřich Rajchl.

'Fotbalová' kariéra Chvalovského

Zajímavostí je, že Jindřich Rajchl je současně i druhým místopředsedou Fotbalové asociace České republiky. František Chvalovský byl předsedou ČMFS osm let. Jeho funkcionářskou kariéru ukončilo až v roce 2001 zatčení policií.

"Nebylo to úplně náhlé, protože Chvalovský několikrát přiznal, že se mu v podnikání úplně tak nedaří. Navíc to bylo v době, kdy měla problémy řada podnikatelů. I když samozřejmě zatčení je vždycky zvrat," řekl fotbalový expert deníku Sport Stanislav Hrabě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Františku Chvalovském mluvil v Ozvěnách dne Stanislav Hrabě

"Chvalovský nebyl z těch, kteří by na fotbale parazitovali, spíš do něj peníze dával. Ale těžko posoudit, jestli to bylo jen z vydělaných peněz," odpovídá Hrabě na otázku, zda mohl z podvodně získaných prostředků žít i český fotbal.

Na dobu, kdy Českomoravského fotbalovému svazu šéfoval František Chvalovský, se i v dnešní době hojně vzpomíná pro dobré postavení českého fotbalu ve světě a Chvalovského vliv.

"Měl obrovskou moc. Nejenže byl nejvyšším představitelem našeho fotbalu, ale jako jeden z mála navázal na funkcionářskou kariéru doktora Jíry, když se dostal do exekutivy Evropské fotbalové asociace. I český fotbal tedy měl obrovskou pozici," hodnotí Chvalovského působení v čele ČMFS Stanislav Hrabě.

Zbyněk Zykmund, Jan Suchan, Mirko Vasić, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme