Bývalý šéf Homolky Dbalý neuspěl s ústavní stížností proti vazbě

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý neuspěl s ústavní stížností proti vazbě. Podle policie Dbalý s dalšími komplici zmanipuloval veřejnou zakázku a přijal úplatek. Okresní soud Praha-západ jej do vazby poslal letos v červnu. Stížnost je zjevně neopodstatněná, rozhodli ústavní soudci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Filip Jandourek

Vedle vazby si Dbalý stěžoval také na to, jak s ním policie zacházela. Mnohahodinová domovní prohlídka jej prý psychicky i fyzicky zdevastovala.

V souvislosti s prohlídkou, výslechem a převozem do cely prý více než 60 hodin nespal, přičemž spánková deprivace podle něj porušuje mezinárodní úmluvy.

Při vzetí do vazby se údajně Dbalý nemohl seznámit s veškerými dokumenty a informacemi, které soudu sloužily jako podklad pro rozhodnutí. Měl i další výtky.

Dbalý mohl uprchnout, tvrdí soud

Podle ústavních soudců ale justice při uvalení vazby vycházela z přiměřeně odůvodněného podezření, že se Dbalý trestného činu dopustil.

Soudy prvního i druhého stupně zdůraznily společenskou nebezpečnost i rozsah trestné činnosti, její výnosnost i důmyslnost.

„Dále vzaly v potaz možnost ‚vyvedení zisku do ciziny‘, předpokládané spojení stěžovatele se zahraničními firmami a jeho ‚osobní dispozice (profesní kvalifikace a jazykové znalosti) pro bezproblémový pobyt v cizině‘,“ uvedl v usnesení soudce zpravodaj Vladimír Kůrka.

Manipulace zakázky a úplatek

Ve vazbě Dbalý skončil kvůli veřejné zakázce na digitalizaci chorobopisů, kterou zadala Nemocnice Na Homolce v červenci 2009. Hlavním kritériem byla cena.

Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group. Policie tvrdí, že zmanipulováním zakázky vznikla nemocnici škoda nejméně 57 milionů korun.

Později vyšlo najevo, že protikorupční policie Dbalého i jeho bývalého náměstka Michala Toběrného viní také z přijetí úplatku 5,7 milionu korun.

Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože z roku 2009. Policisté se zaměřili i na další zakázky a projekty nemocnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme