Bývalý šéf NBÚ se přiznal k chybám

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš se přiznal k chybám, kvůli kterým opustil svoji funkci. Mezi ně počítá například to, že příliš dlouho stál za svým podřízeným Vladimírem Šišou, který byl nedávno obviněn z toho, že bral úplatky od Berkovy skupiny. Tato kauza výrazně snížila důvěru veřejnosti v práci úřadu, který má na starosti bezpečnostní prověrky. Na to, jak mu jeho důvěryhodnost vrátit zpět, ale mezi politiky neexistuje jednotný názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mareš | Zdroj: ČTK

Jan Mareš doufá, že po jeho odchodu bude Národní bezpečnostní úřad pod novým vedením dobře fungovat dál. Podle místopředsedy sněmovny Ivana Langra ale jedna rezignace k obnovení důvěry rozhodně nestačí. "Podle mě změna pouze jednoho člověka nevyřeší problém, pokud existuje. Dalším úkolem teď je, buď potvrdit, nebo vyvrátit pochybnosti o tom, že některé bezpečnostní prověrky neproběhly tak, jak měly," řekl Langr.

Někteří politici dokonce navrhují, aby vznikla úplně nová instituce, která by s dosavadním úřadem neměla vůbec nic společného. Podle ministra vnitra Františka Bublana to ale není zapotřebí. "Je potřeba vyměnit management, aby to bylo řízeno jinými lidmi. Jinak si myslí, že systém nebo proces těch prověrek asi nemá žádnou velkou chybu. Nikdy se tam nic nenalezlo. Pokud by došlo k nějakému špatnému vyhodnocení, tak od toho je soud, aby to vyhodnotil jinak," vysvětlil.

Podle Ivana Langra má obnovení důvěry k tomuto úřadu v rukou i naše vláda. Ta může zajistit, aby se už podobná situace neopakovala. "Tu odpovědnost má nepochybně předseda vlády, kterému je ředitel odpovědný, a já doufám, že to nebude další trafika pro vysloužilého sociálního demokrata typu pan Tvrdík do ČSA a podobně," řekl.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme