Bývalý šéf rozvědky postrádá fungující systém boje proti terorismu

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák se domnívá, že Česká republika nemá fungující systém boje proti terorismu. Nedávná protiteroristická opatření v Praze prý ukázala, že vázne komunikace mezi různými úřady. "Tady se zjevně nepropojily informace, které v této zemi byly dlouhodobě, respektive déle předtím, než byla opatření přijata," řekl dnes Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Randák

Karel Randák | Zdroj: ČTK

Když vláda vyhlásila 23. září zvýšená rizika kvůli teroristickému útoku, udělala podle něho chybu. Nedostatky postupu hodlá Randák, který dlouhodobě kritizuje celý bezpečnostní systém jakým Česko přistupuje k problému terorismu, popsat bezpečnostnímu výboru sněmovny ve speciální zprávě. Radiožurnálu naznačil, co závadného je na postupu, kdy stát veřejně varuje a podniká viditelná opatření proti terorismu.

"Myslím si, že kdyby byla méně viditelná až neviditelná, zaměřená na konkrétní místo, tak se tomu dalo předejít také a zároveň se možná dali eliminovat ti lidé, kteří ten útok plánovali. Ti útočníci zůstávají! Takže mohou svůj záměr odsunout na dobu, kdy opatření už nebudou v běhu. Myslím si, že obecným měřítkem na snižování bezpečnostních opatření je opotřebení lidského potenciálu a nedostatek finančních prostředků - spíše než cokoli jiného," poznamenal Randák. Ministr vnitra Ivan Langer je toho názoru, že kritikou protiteroristických opatření porušil Karel Randák služební postup a poškodil práci tajných služeb. S tím Randák nesouhlasí. Minulý týden vláda svá opatření výrazně omezila, konkrétní hrozba prý již České republice nehrozí.

Smysl a cíl veřejného oznámení hrozícího nebezpeční teroristického útoku byl podle BIS právě v jeho prevenci a snaze akci v předstihu zabránit.Při plánování cílů a přípravě útoků se teroristé rozhodují také podle vlastních představ, zda se ta či ona země dovede efektivně bránit. I proto prý bylo třeba dát jasně a zřetelně najevo, že Česká republika je schopna přijmout rázná a účinná opatření.

Vláda premiéra Mirka Topolánka odvolala Randáka 20. září, tedy krátce před vyhlášením bezpečnostních opatření. Jako důvod uvedla zvažovaný záměr sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek tehdy označil odvolání Randáka v takové situaci za přímé ohrožení bezpečnosti Česka.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme