Bývalý šéf Úřadu vlády měl vyšší odměny než plat. Vloni vydělal 2,8 milionu

Úřad vlády odtajnil platy svých pracovníků. Z dokumentu vyplývá, že někteří zaměstnanci si na odměnách vydělali víc, než byl jejich plat. Například bývalý šéf úřadu vlády Lubomír Poul měl za minulý rok na prémiích víc jak milion a půl. Měsíčně k tomu dostával ještě téměř stotisícový plat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Úřad zveřejnil platy podle funkcí a bez konkrétních jmen, pouze pod označením náměstek jedna až náměstek sedm nebo podle ředitelů sekcí. Mzdy jsou uvedené za uplynulé tři roky.

Lze tak vyčíst, že šéf Úřadu vlády měl v roce 2010 roční odměny necelých půl milionu korun, o rok později už byly o víc jak půl milionu vyšší a loni dokonce o celý milion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Platy bývalého vedení úřadu vlády procházela redaktorka Martina Spěváčková

Stejně tak se ročně zvyšovaly odměny i u náměstků. Právě výše odměn znepokojuje programového ředitele Transparency International Radima Bureše.

„Z veřejných správ evropských zemí jsme naprostý unikát, kdy odměny mohou základní plat takhle výrazně převyšovat. A díky tomu, že se jedná o odměny, které jsou relativně libovolné na rozhodnutí nadřízeného pracovníka, tak potom je tady obrovská možnost zvýhodňovat své přátele, stranické kolegy, milenky a podobně,“ podotkl.

Bureš považuje systém, který umožňuje vyplácení úředníkům vyšší odměny než je jejich plat, za potenciálně velmi korupční.

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) se k zveřejnění příjmů svých bývalých zaměstnanců dnes nevyjádřil. Sám je ještě jako předseda vlády odmítl údaje odtajnit s odvoláním na ochranu osobních údajů.

Vysoké odměny svých podřízených, například bývalé vrchní ředitelky kabinetu Jany Nagyové, pak odůvodňoval jejich obrovským pracovním nasazením. Nagyová si přišla na necelý milion korun ročně, k tomu za dva roky dostala na odměnách další dva miliony.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vítá, že Úřad vlády odměny zveřejnil. Doplnil, že jeho strana dlouhodobě kritizuje i platy na ostatních ministerstvech.

Jana Nagyová | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Určitě bude dobře, pokud budou zveřejněná všechna dostupná fakta a ukáže se, jaký způsobem vlastně Nečasova vláda ve vedení ministerstev v oblasti odměn hospodařila,“ uvedl Sobotka.

Odtajnění odměn přivítal i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Jejich výše ho prý překvapila a chce se Petra Nečase na částky ptát. „Rád se pana bývalého premiéra na to zeptám, protože to považuji skutečně za neuvěřitelné,“ řekl Gazdík.

Platy svých zaměstnanců nedávno odhalila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Úřad na ochranu osobních údajů jí za to dal pokutu.

Šéf úřadu Igor Němec dnes nebral telefon, nicméně programový ředitel TI Radim Bureš si nemyslí, že by to úřadu vlády hrozilo. Platy totiž zveřejnil bez konkrétních jmen. A i premiér Jiří Rusnok tvrdí, že platy zveřejnil po té, co věc probral s právníky.

Úřad vlády zveřejňuje platy vedoucích pracovníků | Foto: vlada.cz

Martin Hromádka, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme