Bývalý šéf Úřadu vlády nedostane čtvrt milionu, který mu v roce 2013 při razii zabavila policie

Bývalý šéf úřadu vlády Lubomír Poul nedostane 250 tisíc korun, které policie zabavila při razii na Úřadu vlády v roce 2013. Potvrdil to odvolací Městský soud v Praze. Poul měl tehdy peníze uložené v trezoru v sídle vlády s dalšími několika miliony, část z toho v amerických dolarech.

Praha (Aktualizováno: 11:20 21. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Poul na snímku z roku 2016 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pražský městský soud zamítl Poulovo odvolání proti původnímu rozsudku. Úředník dostatečně neprokázal, že peníze byly skutečně jeho. Poulův právník Vladimír Řičica uvedl, že s klientem zváží podání dovolání.

Podle soudu byly důkazy nevěrohodné a Lubomír Poul neprokázal vlastnictví peněz. Městský soud v Praze tak plně souhlasil s rozsudkem soudu prvního stupně, kde už dřív Lubomír Poul neuspěl. Soud také pronesl pochyby nad tím, proč by tak vysoce postavený úředník nechával takto vysokou částku v trezoru, když sám tou dobou vlastnil bankovní účet. Navíc se Poul o peníze nezajímal, dokud se sám Úřad vlády neozval a nezačal věc řešit. To, že měl Lubomír Poul klíče od trezoru, ještě podle soudu neznamená, že peníze vlastnil.

Kauza Nagyová: exšéf Úřadu vlády Poul se nevzdává, chce zpátky čtvrt milionu z vládního trezoru

Číst článek

„To, že měl fakticky moc nad finančními prostředky, tedy že měl klíče od trezoru, samo o sobě neznamená, že byl vlastníkem prostředků,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Richard Toman. Poul podle soudců neunesl důkazní břemeno, ačkoliv k tomu u obvodního soudu dostal široký prostor. Čestné prohlášení, které muž předložil, totiž samo o sobě nemá důkazní hodnotu, pokud není prokázána pravdivost toho, co je v něm napsáno.

Kauza Nagyová

Při razii provedené 13. června 2013 v souvislosti s kauzami kolem tehdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové) našla policie ve vládních trezorech přes 3,5 milionu korun. Peníze později Úřadu vlády vrátila, protože vyšetřovatelé nepřišli na to, že by hotovost měla spojitost s nějakým zločinem.

Částku, kterou si nárokoval Poul, mu úřad odmítl vydat s odůvodněním, že původ peněz není znám. Poul tvrdil, že část sumy, která byla v amerických dolarech, si ušetřil při cestě do USA. Zbytek si prý uložil na mimořádné výdaje. Odvolací senát to dnes označil za „nevěrohodné vyprávění".

Padouch, nebo hrdina aneb Razie na Úřadu vlády po pěti letech

Číst článek

Porušení pracovního řádu

Sám Lubomír Poul se k jednání ve čtvrtek nedostavil. Jeho obhájce Vladimír Řičica řekl, že si ještě počká na doručení rozsudku, než se rozhodne pro případné dovolání. Lubomír Poul podle něj pochybil pouze tím, že porušil pracovní řád a peníze do trezoru uložil bez povolení. Samotné dokazování vlastnictví je podle něj komplikované.

Už podle březnového verdiktu soudkyně Ivety Nedozrálové Poul dostatečně nevysvětlil, proč měl finanční prostředky ve své kanceláři. Rovněž mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka tvrdí, že Poul neprokázal, že peníze jsou skutečně jeho.

Policie při razii zadržela kromě Nagyové a dalších lidí právě i Poula, následně ho však z ničeho neobvinila.

tch, ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme