Bývalý šéf vojenské rozvědky bude vypovídat o zakázkách

Poslanecká sněmovna jednohlasně zprostila mlčenlivosti bývalého ředitele vojenské rozvědky Miroslava Krejčíka. Ten chce před branně bezpečnostním výborem sněmovny mluvit o údajných korupčních kauzách na ministerstvu obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan (ČSSD) | Foto: Vendula Uhlíková | Zdroj: Český rozhlas

Brigádní generál Krejčí popsal šest témat, o nichž chce mluvit, v dopise Františku Bublanovi, který je předsedou branně bezpečnostního výboru. Hodlá tak vypovídat o závažných skutečnostech například kolem nákupu nákladních terénních automobilů, pronájmu stíhaček gripen, nákupu pandurů nebo deblokaci takzvaného ruského dluhu.

Podle Františka Bublana by Krejčíkovo vystoupení mohlo přispět k objasnění těchto kauz.

„Podle toho, co jsem o těch kauzách slyšel, tak většinu z nich už policie šetřila a v podstatě byly zameteny pod koberec. Takže tím, že se to aspoň na výboru otevře, bude to takový signál k tomu, aby se policie znovu k těm kauzám vrátila, vzala potřebné informace a dotáhla to dokonce,“ řekl František Bublan.

Aby se vyhovělo zákonům, nemůže na výboru Miroslav Krejčík mluvit o způsobu, jak byly informace získávány, o zdrojích a podobně. Jednání výboru, na kterém vystoupí, bude uzavřené.

Ministr obrany Alexandr Vondra dal v rozsahu své kompetence ke zbavení mlčenlivosti Krejčíka souhlas. Stejně se k věci postavil i současný ředitel vojenského zpravodajství.

Zájem na objasnění kauz

Ministr obrany Alexandr Vondra má, jak řekl zájem, aby se do těchto věcí vneslo světlo.

„My rozhodně nechceme nic zametat pod koberec. Pokud má pan generál ve výslužbě co sdělit, nechť to sdělí. Já jsem ho zbavil mlčenlivosti jak před Policií České republiky, tak před orgány vojenské policie. Podle zákona ho nemohu zbavit mlčenlivosti pro Sněmovnu, to může udělat Sněmovna pouze sama, ale sdělil jsem své stanovisko, že v tom rozsahu, jak Sněmovna navrhla, tak s tím nemám problém,“ uvedl Alexandr Vondra.

Na vyšetření těchto kauz má zájem i exministryně obrany Vlasta Parkanová. Připomněla, že žádná ze zakázek, o kterých chce Krejčík mluvit, nebyla zahájena v době jejího působení v čele resortu obrany.

„Samozřejmě, že já patřím k těm, kteří si přejí, aby pokud možno co nejvíce pravdy se v těchto kauzách armádních zakázek dostalo ven. Na druhé straně se musím ptát, proč se pan armádní generál rozpomněl až teď, co mu bránilo, aby všechny informace, které měl dostupné v roce 2007, uvádět až teď nebo říkat, že až teď je má k dispozici,“ řekla Vlasta Parkanová.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme