Bývalý šéf vojenské rozvědky chce promluvit před poslanci

Bývalý šéf vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík chce před sněmovním branně-bezpečnostním výborem promluvit o poměrech na ministerstvu obrany. V tomto smyslu se vyjádřil v otevřeném dopisu, který adresoval ČTK. Krejčíkovy informace by se měly týkat závažných skutečností, které souvisí s působením Vlasty Parkanové a jejích konkrétních podřízených na ministerstvu obrany. Pokud ho sněmovna zprostí mlčenlivosti, mluvil by i o armádních zakázkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová (Top 09)

Vlasta Parkanová (Top 09) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, chce jeho strana udělat všechny dostupné kroky k tomu, aby mohl Krejčík před poslanci vystoupit. Zproštění mlčenlivosti chce navrhnout na prosincové schůzi sněmovny.

„Pokud by vládní koalice zabránila tomu, aby pan Krejčík mohl na půdě příslušného výboru mluvit, pak je sociální demokracie připravena iniciovat i mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde by pan Krejčík mohl na uzavřené schůzi informovat všechny poslance a poslankyně o tom, co se odehrávalo na ministerstvu obrany v době, kdy on působil ve funkci ředitele vojenského zpravodajství,“ řekl Bohuslav Sobotka.

S vystoupením bývalého ředitele vojenské rozvědky Miroslava Krejčíka před poslanci souhlasí i občanský demokrat a člen výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím. Je to ale, jak upozornil Radiožurnál, jeho osobní názor.

„Pokud napsal ten dopis, který napsal, pak má určitě na srdci nějakou významnou informaci a bylo by dobře, abychom ji slyšeli,“ řekl Jan Vidím.

Podle Petra Gazdíka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09, jehož je exministryně obrany Vlasta Parkanová členkou, měl Krejčík požádat o zbavení mlčenlivosti ministra obrany Alexandra Vondru, a pokud ví o něčem, co by mohlo být trestným činem, měl by vypovídat před státním zástupcem a policií. Ne před poslanci.

Parkanová se Krejčíkových informací nebojí

Exministryně obrany Vlasta Parkanová řekla exkluzivně pro Radiožurnál, že se Krejčíkových informací nebojí. Před výborem by ho mluvit nechala.

„Rozhodně to nevnímám jako ohrožení své osoby. Sněmovní výbor, pokud takovou žádost dostane, tak se musí sám rozhodnout, zdali takové jednání chce svolat. Já s tím žádný problém nemám,“ uvedla Vlasta Parkanová.

Dodala, že pokud by se takové jednání mělo konat a mělo by mít smysl, muselo by být jeho nedílnou součástí také seznámení se s materiálem, o kterém se zmiňuje týdeník Euro v tomto týdnu, protože tento materiál v režimu „Tajné“, vypovídá o věrohodnosti Miroslava Krejčíka.

Podle serveru Euro obvinili Krejčíka jeho podřízení z toho, že vydal pokyn k účelovému poskytnutí informací, získaných činností Vojenského zpravodajství, neoprávněným osobám z resortu ministerstva obrany. Informace prý sloužily k diskreditaci jedné skupiny z vedení resortu druhou. Krejčík ale informace v článku označil za „z větší části nepravdivé“.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme