Bývalý šéf vojenského zpravodajství nevyloučil špionážní aféru v armádě

Mladá fronta Dnes upozorňuje na špionážní kauzu v české armádě, kdy kvůli napojení na ruské tajné služby prý museli opustit armádu tři vysoce postavení důstojníci. Šéfová jejich kanceláře totiž byla po léta v kontaktu s ruským agentem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci z Jinců se připravují na misi do Kosova

Vojáci z Jinců se připravují na misi do Kosova | Foto: Zdeněk Hejkrlík

Kanceláře Františka Hrabala, Josefa Sedláka a Josefa Prokše vedla mladá majorka, která poskytovala citlivé informace člověku napojenému na ruské služby. Tady působil jako psycholog a zatím není jasné, jestli žena věděla, že jde o cizího agenta. Jejich kontakty měla sledovat kontrašpionáž nejmíň pět let.

„Některé indikace jaksi směřují k tomu, že se o tento případ takto jedná. Obzvláště, když si dáme článek MF Dnes dohromady s výroční zprávou vojenského zpravodajství a BIS, kdy obě služby popisují, že došlo k proniknutí ruské špionáže ke špičkám armádního velení,“ uvedl v Ozvěnách dne bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Podle autora článku Jana Gazdíka mohla majorka předat cenné informace i nevědomky. „Na druhou stranu zůstává faktem, že tato majorka byla v kontaktu s člověkem, který po této aféře utekl do Ruska.“

Ministerstvo obrany oznámilo, že případ bude nejméně několik týdnů vyšetřovat. Zatím není jasné, jestli žena poskytovala informace muži, který pracoval jako psycholog, vědomě nebo nevědomě. Podle Šándora se však jejím prostřednictvím mohl dostat k citlivým údajům.

„Jestliže kontrarozvědka případ sledovala pět let, tak za tuto dobu kanceláří velitele spojených operačních sil musela projít řada informací, z nichž některé mohly být zajímavé pro ruskou rozvědku, pokud zmíněná majorka k nim měla přístup,“ uvedl.

Kampaňovitá aktivita ruských tajných služeb na našem území a neutěšená situace v armádě

Co se týče aktivity ruských tajných služeb na území České republiky, ta je podle Šándora kampaňovitá. Připomněl, že Rusové se v polovině devadesátých let zajímali o to, jak se Česká republika připravuje na vstup do NATO.

„A samozřejmě se snažili udělat všechno možné, aby vstup minimálně zpozdili. Potom šlo o radarovou stanici, kdy tu byla široká kampaň, která měla svoji podporu v aktivitě ruských tajných služeb s cílem rozpoltit politické vedení aspoň v tom, zda radar na našem území mít,“ uvedl.

„A dneska se dá předpokládat, že se budou aktivně účastnit i akcí na podporu dostavby Temelína,“ přiblížil bývalý šéf vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Podle Jana Gazdíka z MF Dnes se nyní česká armáda nachází ve značně neutěšeném stavu i díky dalším kauzám, které se objevily v poslední době.

„Minulý týden vyšlo najevo, že zloději pronikli bezpečnostními systémy a dostali se do sousední kanceláře náčelníka generálního štábu. Poté následovala tato špionážní aféra a ještě předtím moji kolegové odhalili velmi závažné manipulace s veřejnými zakázkami,“ shrnuje Gazík.

Martina Mašková, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme