Bývalý tajemník premiérů ČSSD Zdeněk Doležel opustil vazební věznici

Autor proslulého výroku "pět na stole v českých", někdejší tajemník premiérů ČSSD Zdeněk Doležel opustil dnes odpoledne vazební věznici v Praze na Pankráci. Policie Doležela stíhá za to, že společně se spolupachateli nadhodnotil cenu rekonstrukce zámku v Budišově na Třebíčsku. Autorům nápadu mělo podle policejního šetření zůstat ve vlastních kapsách kolem třiceti milionů korun z dotací Evropské unie. Soud poslal Doležela do vazby kvůli podezření, že by mohl nadále páchat trestnou činnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budišov na Třebíčsku | Foto: obec Budišov

Doležel čelí podezření z vydírání, nepřímého úplatkářství a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Policie ho zatkla loni v říjnu na Vysočině, když chytal ryby. Detektivové v ten samý den pozatýkali také úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku a starostou obce Budišov Ladislava Péťu. Všichni měli údajně vydírat architekta projektu Bono Publico Marka Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Policie obvinila z přijímání úplatku také někdejší náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou.

Po propuštění Doležela z pankrácké věznice jsou už všichni aktéři případu na svobodě. Co propuštění Doležela předcházelo popisuje jeho obhájce Filip Princ: "Státní zástupkyně po třech měsících trvání vazby přezkoumala důvody, za - li je ještě shledává nebo ne pro vazební stíhání. Došla k tomu, že tam vazební důvod stále je. My jsme proti tomu podali stížnost a o té stížnosti dnes rozhodl obvodní soud pro Prahu 9 tak, že její usnesení zrušil a mého klienta propustil."

Doležel se chce po propuštění z vazby věnovat dokončení své docentury a naznačil, že by chtěl napsat knihu o poměrech v české politice. Po propuštění z vazby chce podle právníka Prince především relaxovat. "To víte, že je potěšen. Ještě to pořádně nevstřebal. Momentálně máme namířeno do sauny, aby si trochu vyčistil hlavu," říká Princ.

Vyšetřování případu pokračuje. Čeká se především na výsledky externího auditu na ministerstvu pro místní rozvoj. "Vyšetřování pokračuje. Vím, že probíhá externí audit, který se dělá na ministerstvu pro místní rozvoj. Počkáme si na jeho výsledky. Interní audit na MMR žádné pochybení neprokázal a my jsme přesvědčeni, že i ten externí dopadne stejně," dodává Princ.

Policisté v souvislosti s tímto případem prověřují také podezření, že měl být údajně zavražděn šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Detektivové objevili při domovních prohlídkách u Doležela množství citlivých údajů - mimo jiné personální spis exministra vnitra Františka Bublana. Ale i vnitřní vládní dokumenty, nebo analýzy postupu v případech, které poškozovaly pověst sociální demokracii.

Další rozměr dal případu únik části protokolu výslechu bývalé náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věry Jourové do médií. Ta do protokolu uvedla, že na ni měl prostřednictvím svého asistenta Martina Vlasty vyvíjet nátlak sám bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Z protokolu vyplynulo, že šlo právě o zvýhodnění budišovského projektu. Paroubek to striktně popřel.

Lidové noviny dnes uvedly, že policii chybí proti Jourové důkazy. Ministerský audit manipulaci s výběrovým řízením neprokázal. Nejvyššímu státnímu zastupitelství se také podle deníku nezdály okolnosti, za kterých ji soud poslal do vazby.

Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme