Bývalý úředník ROP Severozápad předal policii důkazy o údajné korupci

Rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji prý ovlivňují politici, peníze mají přihrávat spřáteleným firmám. Tvrdí to bývalý úředník Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner s tím, že důkazy předal policii. Vedení úřadu i Ústeckého kraje to odmítají a chtějí Steinera zažalovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končící úředník dotačního úřadu ROP Severozápad Leo Steiner | Zdroj: ČTK

Regionální radu tvoří zastupitelé obou krajů, kteří rozhodují o tom, které projekty dotaci dostanou. Program Severozápad může rozdělit 19 miliard korun. Podle Lea Steinera se politici domlouvají i o konkrétních částkách.

„Osobně jsem byl svědkem tajného jednání vedení dvou krajů, kde jsem byl svědkem toho, když se připravovaly výzvy, které se v tuto chvíli vyhlašují. Tak už předem bylo stanoveno, kdo ty penízky dostane,“ řekl dnes novinářům Steiner. Ten kvůli svému veřejnému vystoupení na úřadu skončil ve zkušební době.

O detailech vzhledem k vyšetřování nechtěl Steiner mluvit. Zmínil ale například opravu silnice Louny - Ročov, kdy hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová z ČSSD měla žádat úřad o změnu rozhodnutí a proplacení vyšších nákladů na dotačního manažera, než bývá obvyklé. Úřad požadavku vyhověl.

Leo Steiner uvedl i další případ, kdy podle něj ústečtí politici ovlivnili tok veřejných peněz. Šlo o 30 milionů korun.

„Třeba schválený projekt Prezentace rekultivovaných území kraje, kde došlo k manipulaci, jak jsem přesvědčen. Na tomto projektu je vidět, k jakým konkrétním krokům došlo k tomu, aby projekt dostal podporu, aby ho získala firma spřízněná s vedením těch krajů nebo těch osob spřízněných a došlo k vyvedení těch prostředků prostě tam, kam oni mají úmysl,“ uvedl bývalý vysoký úředník.

Hejtmanka Vaňhová i ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Pavel Markvart Steinerova tvrzení odmítají a na bývalého úředníka podají trestní oznámení.

„Rozhodně není předem dané to, že Ústecký kraj například získá tolik a tolik peněz. To je přeci nesmysl, to bychom se dopouštěli i protiprávního jednání. Maximálně se může přizpůsobit třeba termínu nějaká výzva,“ reagovala na Steinerova slova mluvčí regionální rady Marcela Klíchová.

Kvůli údajnému korupčnímu jednání už stojí před soudem bývalý ředitel Úřadu regionální rady Petr Kušnierz. Na sever také začátkem června přijedou bruselští kontroloři. Prověřit chtějí 35 projektů.

V případě, že odhalí nesrovnalosti, hrozí, že nedostaneme miliony korun a příjemci dotací je budou muset vracet.

Gabriela Hauptvogelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme