Byznys s českými vízy. Ukrajinci nemají bez zprostředkovatelů šanci, zní z úřadu ombudsmanky

Dva ze sta, taková je pravděpodobnost, že se Ukrajincům podaří zapsat od elektronického pořadníku Visapoint. Bez toho si ale nemohou požádat na zastupitelském úřadu o české vízum. Vyplývá to z analýzy veřejného ochránce práv. Ombudsmanka Anna Šabatová pak řekla, že frontu na víza nemůže obsluhovat mafie. Radiožurnál ve čtvrtek upozornil, že překupníci na Ukrajině obchodují s českými vízy. Ukrajinci platí zprostředkovatelské agentuře, která jim předprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

S překupníky má zkušenost také Ukrajinka Anna. Podle ní musí platit agenturám skoro všichni Ukrajinci. „Asi 99 procent lidí, kteří chtějí přijet do České republiky, tak to musí bohužel udělat,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Byznys s českými vízy. Ukrajinci nemají bez zprostředkovatelů šanci, zní z úřadu ombudsmanky. O tématu mluvila ombudsmanka Anna Šabatová

Její slova potvrzuje i studie veřejného ochránce práv. Úřednici ombudsmanky se během dvou let pokoušeli zaregistrovat do pořadníku Visapoint.

Z 277 pokusů, kdy zkoušeli registraci k takzvanému dlouhodobému vízu za účelem podnikání, se jim to povedlo pouze pětkrát.

„Každý den se minimálně jednou denně pokoušíme vyzkoušet, jestli jsme schopni se tam zaregistrovat. Statistika ukazuje, že to v některých případech nejde vůbec a v některých jen velmi minimálně. Šance, že se zaregistrujete bez využití zprostředkovatelů, je naprosto minimální,“ dodává vedoucí Kanceláře veřejné ochránkyně práv Pavel Pořízek.

Na stopě ukrajinského byznysu s českými vízy: pohovor a fiktivní potvrzení vyjdou na tisíce korun

Číst článek

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek říká, že tomu resort plánuje do budoucna zabránit tím, že počet míst v pořadníku nebude omezený. Chce tedy zavést takzvanou nekonečnou frontu.

„Zabrání to jedné věci. Každý uvidí, že se může zdarma skutečně proklikat k nějakému datu. Že nám tam ti falešní klikači naklikají nejdříve 50 milionů termínů žádostí o schůzku, je ve velmi krátké době přestane bavit,“ vysvětluje Smolek.

Frontu na víza nesmí obsluhovat mafie

Úřad ombudsmana systém nejen testuje, ale pokouší se i jednat. „Na podzim jsem měla poprvé jednání s ministrem a náměstkem Smolkem. Velmi důrazně jsem jim řekla, že to nemůže být mafie, kdo obsluhuje frontu na víza,“ zdůraznila ombudsmanka Anna Šabatová.

Kupčení s českými vízy by také podle ní mohla zabránit takzvaná nekonečná fronta. „Určitě není jednoduché tento problém řešit. Obávám se, že už příliš nechali etablovat se struktury, které z toho pijí a pro které je to výhodný byznys. A ony se samozřejmě budou snažit tento systém nabourat,“ doplnila Šabatová.

Markéta Chaloupská, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme