Česku hrozí sociální katastrofa, tisíce lidí na ubytovnách nemají čím platit, varuje expert

Končící vláda navrhuje změny v dávkách na bydlení. Podle ministryně v demisi Jaroslava Němcová (ANO) se tím omezí nadužívání a zneužívání dávek. Peníze mají směřovat k potřebným lidem, nikoli k těm, kteří si na dávkách postavili byznys. „Plánované snížení dávky povede k ještě větší eskalaci problémů těch nejchudších,“ míní ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ústí nad Labem se zavírají dvě ubytovny, chodba v Modré ubytovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Nutné to není,“ reaguje Šimáček na dotaz, zda je třeba přistoupit ke změnám dávek.

Další plánované úpravy podle něj naopak povedou k sociální katastrofě. „A to říkám s plnou odpovědností.“

„Víme, že se doplatek na bydlení novelizací zákona o pomoci v hmotné nouzi už v podstatě rozpadl. Víc než 4000 domácností, které žijí v ubytovnách, tento příspěvek už nepobírá. Další plánované snížení dávky povede k ještě větší eskalaci problémů těch nejchudších. Navíc, když o ně nikdo nestojí a obce se je snaží jen ze svých území vytlačit,“ vysvětluje Českému rozhlasu Plus ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

S příspěvkem na bydlení je to prý ještě dramatičtější, protože tato dávka drží přes 200 tisíc nízkopříjmových rodin v bytech. Jsou to takzvaní chudí pracující (nebo pracující chudoba), samoživitelky nebo samoživitelé i s dětmi, často pracovníci nejrůznějších sociálních služeb nebo pomocníci učitele či pomocný personál nemocnic.  

Jak bolí byznys s chudobou

Server iROZHLAS.cz přináší velkou fotoreportáž z domovů těch, kteří se za pár dnů budou muset vystěhovat - někteří i po patnácti letech bydlení. Dveře do svých jednopokojových bytů, za které zpravidla platí dvanáct tisíc korun, otevřeli všichni ochotně.

„Pokud na tuto dávku nedosáhnou, dostanou se do velkého rizika, že o bydlení přijdou. Naše společnost je zatím neumí zaplatit, přitom je velmi potřebuje. Místo toho, aby je stát podpořil, je ještě víc ohrožuje,“ je přesvědčen Šimáček.  

'Mohli by i pracovat'

Podle Petra Becka, zástupce odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, jsou problémy hned dva.

„Jeden se týká příspěvků na bydlení, který se opravdu nadužívá, a nové opatření (které ale teprve míří do legislativní rady vlády) by zneužívání mělo upravit. Druhá změna se týká hlavně lidí z ubytoven. Navrhujeme snížení doplatku na bydlení snížením započitatelné hranice normativních nákladů. Je otázka, jestli to všechno ale povede ke snížení obchodu s chudobou,“ přibližuje.

„Doplatek na bydlení u lidí, kteří jsou teď na ubytovnách, je z ubytoven nevyloučí. Ministerstvo navrhuje jeho snížení z 80 na 60 procent. Udělali jsme si průzkum, ze kterého vyplývá, že z 13 500 lidí na ubytovnách je většina v produktivním věku, a tak by mohli i pracovat,“ kontruje Beck.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro a proti Veroniky Sedláčkové

To, že se v současnosti zavírají ubytovny třeba v Ústí nad Labem nebo v Lovosicích, podle něj nijak s koncem byznysu s chudobou nesouvisí. „Vlastníci ubytoven se obávají bezdoplatkových zón, ne toho, že by jim ubytovny přestávaly vydělávat.“

Byznys s chudobou kvete dál

Podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka to, co už stát udělal - tedy snížil výši vyplácené dávky na 80 procent -, nemělo žádný dramatický dopad na tento byznys, který funguje dál.

Lidé z ústeckých ubytoven hledají nový domov. Kvůli zpřísnění podmínek pro dávky na bydlení

Číst článek

„Majitelé výpadek přenesli na klienty a tahají z nich třeba dávky na živobytí nebo peníze z práce načerno. Když se tyto dávky začaly vyplácet v poukázkách, je to zase pouze na klientech.“

Petr Beck tvrdí, že s oddlužením či zapojením se na trh práce pomáhají lidem na ubytovnách sociální pracovníci úřadů práce a obcí.

„Měli by participovat na pomoci těmto lidem, protože ti, co bydlí na ubytovnách, si moc neuvědomují, že nejde a nemůže jít o nějaké jejich trvalé bydlení.“

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme