Čajovny chtějí výjimku, případný zákaz kouření by prý znamenal jejich konec

K čajovnám neodmyslitelně patří vedle čaje i vodní dýmka. Pokud však politici schválí zákon zakazující kouření v restauracích, padne tato povinnost i na ně. A to by mohlo znamenat jejich konec, myslí si autoři petice, která žádá pro čajovny z případného zákazu výjimku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, vodní dýmka (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Petici inicioval Jindřich Cinka, který provozuje čajovnu v Brně. Tam by podle něj v případě, že začne platit zákaz kouření, musela část podniků přejít do ilegality a část by zanikla úplně.

„V Brně máme přes dvacet čajoven, z nichž tři jsou nekuřácké již nyní, dalších tři až pět by tento zákaz přežily v tom smyslu, že by nadále fungovaly a jenom by omezily svůj sortiment a tržby. Ale ty další, menší by se přeměnily na nějaké kluby, zkusily by najít nějakou díru v zákoně, a ty větší by musely zavřít,“ tvrdí Cinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mají mít čajovny výjimku ze zákazu kouření? Debatovali o tom organizátor petice Jindřich Cinka a poslanec Radek Vondráček z hnutí ANO.

Vodní dýmky jsou totiž jednou z nejdůležitějších částí příjmů většiny čajoven. Ty do dýmek, tabáků a dalšího příslušenství investovaly nemalé prostředky. Právě tím argumentují organizátoři petice, pod kterou už je deset tisíc podpisů.

„Čajovny to aspoň říkají férově, že jde skutečně o ekonomický zájem, na rozdíl třeba od nějakého tabákového lobby, které se schovává za občanské svobody. Na druhé straně čajovny říkají, že jejich udržitelnost je postavená v České republice z velké části na kouření, které škodí hostům i personálu. A to je v přímém rozporu s trendem moderní společnosti,“ reagoval na petici čajoven poslanec hnutí ANO a předkladatel protikuřáckého zákona Radek Vondráček.

Návrhy na absolutní zákaz kouření jsou nyní ve hře dva. Druhý chce představit vládě přibližně v prosinci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Na zákazu jako takovém nicméně panuje koaliční shoda, takže by k němu skutečně mohlo dojít.

Ministr Němeček už dal najevo, že je rozhodně proti udělování jakýchkoliv výjimek. A stejný názor má i Vondráček. „Výjimky jsou obecně špatně. Každá druhá hospoda se pak označí za čajovnu a jede se dál,“ podotkl.

Vladimír Kroc, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme