Slušný člověk by rezignoval, reaguje opozice na návrh policie obžalovat Babiše. Hamáček komentář odmítl

Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle opozice složit funkci, mimo jiné i kvůli dotační kauze Čapí hnízdo. Lídři volební koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) ale nevěří tomu, že tak učiní. Šéf lidovců Marian Jurečka a předseda ODS Petr Fiala v této souvislosti připomenuli na čtvrtek plánované hlasování poslanců o vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:44 31. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy Čapí hnízdo dělo cokoli nezákonného | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie v pondělí navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu v kauze kolem padesátimilionové dotace. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak.

„Každý trochu slušný člověk by v této situaci rezignoval. Bavíme se však o Andreji Babišovi,“ napsala šéfka TOP-09 Markéta Pekarová Adamová na twitter.

Policie navrhla obžalovat premiéra v kauze Čapí hnízdo. Teď je to na panu Šarochovi, který už jednou stíhání (ne)pochopitelně zastavil. Policie si je protiprávním jednáním zjevně jistá.

Každý trochu slušný člověk by v této situaci rezignoval. Bavíme se však o Andreji Babišovi.

13:58 – 31. 05. 2021

70 1765

Předseda ODS Petr Fiala také poukázal na nadcházející hlasování o nedůvěře vládě. „Vážné podezření, že se premiér dopustil dotačního podvodu, je jeden z mnoha důvodů, proč současná vláda neměla a nemá naši důvěru. Věřím, že na podzim vezmou voliči v úvahu celé tragické vládnutí posledních čtyř let a konečně se této vlády zbavíme,“ uvedl Fiala.

„Nevěřím, že to tentokrát bude jiné a premiér se zachová jako chlap, který při takovém průšvihu složí funkci. Ve čtvrtek mu chceme vyslovit nedůvěru. Ať se jasně v přímém přenosu ukáže, kdo jeho a tuto vládu stále drží u moci a kdo za ni nese zodpovědnost,“ napsal předseda lidovců Marian Jurečka.

„Teď je to na panu Šarochovi, který už jednou stíhání (ne)pochopitelně zastavil. Policie si je protiprávním jednáním zjevně jistá. Každý trochu slušný člověk by v této situaci rezignoval. Bavíme se však o Andreji Babišovi,“ uvedla Pekarová Adamová.

116 otázek, na které dluží Babiš mladší vysvětlení: nákup akcií, role premiéra či znalost Čapího hnízda

Číst článek

„Andrej Babiš by se měl konečně zachovat jako odpovědný politik vyspělé demokratické země, odstoupit a umožnit nezávislé došetření kauzy Čapí hnízdo. Aktuální návrh policie podat obžalobu ukazuje, jak zoufale potřebujeme, aby na procesu nebyl stín pochybnosti o jeho politizaci,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda koaličního hnutí STAN Vít Rakušan na sociálních sítích doplnil, že se kauza táhne už roky. „Slušný politik by dávno sám odstoupil. Budu rád, když o celém případu konečně rozhodne nezávislý soud,“ uvedl.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nechce aktuální posun ve vyšetřování kauzy komentovat. „Do doby, než padne rozhodnutí státního zástupce, není o čem spekulovat,“ uvedl na dotaz novinářů.

Posun v kauze

Policie v pondělí ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a opětovně navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a exmanažerku Agrofertu Janu Mayerovou z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je u konce. Policie chce obžalovat Babiše a Mayerovou z dotačního podvodu

Číst článek

Trestní spis čítající přes 34 tisíc stran kriminalisté předali v pondělí Městskému státnímu zastupitelství v Praze. „Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako ‚kauza Čapí hnízdo‘ předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci,“ potvrdil v pondělí pro iROZHLAS.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Do té doby nechce státní zastupitelství poskytovat žádné další informace. Na webu zveřejnilo k případu také krátkou tiskovou zprávu. Jako první na posun upozornily Seznam Zprávy.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Podobně se k obvinění z dotačního podvodu staví také Mayerová. V minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Čapí hnízdo

 • 2006 – Začala přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo
 • prosinec 2007 – ZZN AGRO Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele, později se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo
 • srpen 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt farmy Čapí hnízdo.
 • září 2008 – Za akcie farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, měl to být dar dětem a partnerce
 • říjen 2013 – O projekt farmy Čapí hnízdo se začala zajímat média. Babiš tehdy řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
 • listopad 2015 – padá trestní oznámení kvůli možnému dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo
 • leden 2016 – Okolnosti získání dotace začala vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům
 • srpen 2017 – Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka
 • říjen 2017 –  Poté, co Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál
 • květen 2018 – Státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a farma Čapí hnízdo, zrušil
 • červen 2018 – Nástupnická společnost farmy Čapí hnízdo Imoba souhlasila s vrácením dotacebřezen 2019 – Policie vyloučila z vyšetřování případu premiérova syna Andreje Babiše mladšího k samostatnému projednávání
 • září 2019 – Pražští žalobci stopli stíhání Babiše i dalších v kauze Čapí hnízdo. Farma byla malou firmou, zjistili
 • prosinec 2019 – Kauza Čapí hnízdo pokračuje. Šéfžalobce Zeman obnovil trestní stíhání Babiše a Mayerové
 • únor 2020 – Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se neprokázal
 • květen 2021 - Policie ukončuje vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v plánu je seznamování obviněných se spisem

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme