To není Sarajevo, to je puč Palermo, řekl Babiš k reportáži o synovi. Dění označil za veřejný lynč

Ve sněmovně se ve středu odpoledne sešel poslanecký klub ČSSD, který se zabýval aktuální situací ve vládě po výrocích syna premiéra Andreje Babiše (ANO) ke kauze Čapí hnízdo. Odpoledne má předseda sociální demokracie Jan Hamáček na úřadu vlády na programu druhou schůzku s předsedou vlády. Dopolední rozhovor s Babišem dosud Hamáček nekomentoval.

Praha (Aktualizováno: 21:57 14. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci sociální demokracie využili ke schůzce obědovou pauzu v jednání dolní komory. Jako první by se tak měli od Hamáčka dozvědět, jak mu Babiš dopoledne odpověděl na dotazy k nejnovějšímu vývoji v případu Čapího hnízda.

Syn má schizofrenii, novináři ho zneužili, brání se Babiš

Číst článek

Babišův syn tvrdí, že byl kvůli kauze, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí. ČSSD před rozhovorem Hamáčka s Babišem nevylučovala žádný další scénář.

Vedle Hamáčka ve Strakově akademii s premiérem jednali předseda komunistů Vojtěch Filip a šéf SPD Tomio Okamura. Filip novinářům řekl, že Babiš důvod k rezignaci nevidí. 

SPD, která v úterý po boku dalších pěti opozičních stran podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě, si přeje ve vládě programově nahradit ČSSD. Babiš nadále nevidí důvod pro to, aby odstoupil z funkce premiéra.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Na schůzi vlády Babiš podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) stručně vysvětlil některé souvislosti spojené s aktuální situací. „V krátkém projevu řekl svůj pohled na věc, vysvětlil některé okolnosti,“ dodal na ranní tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministři při ranním příchodu na úřad vlády většinou očekávali, že jim premiér ke kauze něco řekne. Důraz nicméně kladli na běžnou agendu vlády.

Hamáček i Okamura

Na zasedání kabinetu navázala schůzka Babiše s Hamáčkem. Předseda ČSSD před schůzkou řekl, že chce od Babiše slyšet jasná vysvětlení. Sociální demokraté opakovali, že před jednáním nevylučují žádné další scénáře. Výsledek schůzky s Babišem probere poslanecký klub sociální demokracie na jednání, které začne ve sněmovně odpoledne. 

Ohrožují premiéra tvrzení jeho syna? Otázky a odpovědi v kauze ‚únosu‘ Andreje Babiše mladšího

Číst článek

Babiš dopoledne přijal na úřadu vlády i Okamuru. Předseda SPD po schůzce řekl, že si jeho strana přeje ve vládě programově nahradit ČSSD. Na sociální demokraty SPD útočí dlouhodobě. V souvislosti s možnou vládní krizí, v kterou by mohla vyústit kauza kolem údajného únosu premiérova syna na Krym, vidí Okamura prostor pro prosazení programu SPD.

„Já jsem okamžitě využil toho prostoru, protože vidím, že ve vládě je určité pnutí,“ řekl Okamura. Návrh na vstup SPD do vlády však od ANO nepřišel. SPD podle Okamury nemůže vstoupit do vlády s nikým, kdo má nedořešené kauzy. Umí si ale představit, že program SPD by mohla prosazovat vláda odborníků, které by vybralo hnutí ANO. Okamura si s Babišem domluvil další schůzku na příští týden.

Babišova poradkyně a autorka lékařské zprávy jeho syna. Kdo je lékařka Dita Protopopová?

Číst článek

Následovala schůzka Babiše s předsedou KSČM. Komunisté, kteří v červenci vznik Babišovy vlády podpořili, svolali na příští úterý jednání výkonného výboru. Rozhodne, jak se strana postaví k hlasování o nedůvěře vládě. Filip osobně v reportáži serveru Seznam Zprávy nic nového nespatřuje, všechny informace podle něj byly součástí spisu k Čapímu hnízdu. Za nejdůležitější nyní považuje projednávání státního rozpočtu na příští rok.

Babiš se ve středu neúčastní jednacího dne Poslanecké sněmovny. Do dolní komory doručil omluvu, v níž absenci vysvětlil pracovními důvody.

Výzva opozice

Šest opozičních stran, které sdružují 92 poslanců, v úterý podaly návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě a premiéra vyzvaly, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce. Babiš v úterý řekl novinářům, že jeho syn je psychicky nemocný a z Česka odjel dobrovolně. Reportáž Seznam Zprávy vnímá premiér jako snahu ho zničit a dostat z politiky. Babišův syn na videu pořízeném ve Švýcarsku tvrdí, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí.

Kauze se věnují deníky v Česku, ale i na Slovensku a ve Švýcarsku. Podle českého tisku Babiš do kauzy Čapí hnízdo zapletl své děti sám a v budoucím vývoji bude rozhodující, na čí stranu se přikloní vládní ČSSD. Podle Hospodářských novin začala největší politická krize za dobu, kdy je Babiš předsedou vlády. „A není vyloučeno, že ho nakonec může stát premiérské křeslo,“ míní list. Podle Lidových novin ale nové informace zřejmě Babiše o premiérskou pozici nepřipraví.

Také slovenský tisk píše, že Babiš začal rodinu do afér zatahovat sám. List Plus jeden deň o zadržování Babišova syna na Krymu napsal, že takový skandál česká politika dlouho nezažila. Skandál rozebírají i švýcarské deníky a zpravodajské weby. Čtenářům přibližují pozadí celé kauzy, ale i vazby Babišovy rodiny na Švýcarsko. Nejnovější skandál už v úterý neunikl ani světovým tiskovým agenturám, slovenským serverům, britské zpravodajské stanici BBC nebo Rádiu Svobodná Evropa.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme