Advokát premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo se vzdal zastupování jeho syna kvůli možnému střetu zájmů

Advokát Michael Bartončík se vzdal obhajoby Andreje Babiše mladšího v kauze Čapího hnízda, nadále zůstává obhájcem jeho otce Andreje Babiše (ANO). Důvodem je možný střet zájmů kvůli vyšetřování údajného zavlečení Babiše juniora na Krym.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn premiéra z prvního manželství Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu, kam ho odvezl jeho ošetřovatel Petr Protopopov | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

„Dotazoval jsem se dozorového státního zástupce i vyšetřovatele, zda vnímají mé zastupování obou Babišů jako možný střet zájmů, a bylo mi sděleno, že v tuto chvíli nikoli, ovšem v budoucnu to prý vyloučit nelze. Proto jsem z procesní opatrnosti ukončil zastupování Andreje Babiše mladšího,“ řekl Právu Michael Bartončík.

Úřad Bradáčové nařídil kontrolu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Zvažuje, že práci podřízených prověří sám

Číst článek

Dodal, že se musely domluvit obě strany. To se podle něj stalo, když potřebný písemný souhlas Babiše mladšího s dohodou o konci obhajoby zprostředkovala a zajistila jeho matka, která s ním ve Švýcarsku žije.

To, že Bartončík již nezastupuje syna současného premiéra, potvrdil Aktuálně.cz také mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. „Byla nám doručena dohoda o skončení obhajoby od stávajícího obhájce Andreje Babiše mladšího současně s novou plnou mocí prokazující zastoupení jmenovaného odlišným obhájcem,“ uvedl mluvčí.

Zastupování více obviněných v rámci jednoho případu, ať už členů rodiny či nikoli, není neobvyklé. Problémem ovšem je, pokud jsou zájmy jednotlivých osob rozdílné. Brněnský advokát do nedávna zastupoval v kauze padesátimilionové dotace jak premiéra Andreje Babiše, tak jeho ženu Moniku a Babišovy děti Adrianu Bobekovou a Andreje Babiše mladšího.

E-mail z Krymu

Jenže v okamžiku, kdy došlo k vyšetřování údajného zavlečení premiérova syna na anektovaný Krym, ocitl se Bartončík v možném střetu zájmů. Sám Babiš junior napsal policii, že by na poloostrov unesen. „Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ napsal premiérův syn v e-mailu, který se podařil získat Radiožurnálu.

Policie ovšem nekontaktovala Babiše mladšího ani ho po něm nezačala pátrat. Šéf pražské policie Jan Ptáček vysvětloval v polovině listopadu, že kriminalisté komunikovali s advokátem Bartončíkem a informace o pobytu Babiše juniora v zahraničí průběžně ověřovali.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Právě v tu chvíli se advokát ocitl v podivné situaci – na jedné straně Andrej Babiš mladší tvrdil, že byl unesen na Krym Petrem Protopopovem na přání svého otce. Zároveň ale advokát zastupoval i současného premiéra.

Nové jméno obhájce není známé

„Ta doba tehdy byla jiná, než je doba dnes. Dnes nemám žádný mandát se k tomu vyjadřovat. Já jsem nikdy nečetl ten e-mail a nevěděl jsem, jaká byla pozice Andreje Babiše mladšího ani Andreje Babiše staršího,“ reagoval v listopadu Michael Bartončík na otázku Radiožurnálu, koho zastupoval.

‚Můj otec potřeboval, abych zmizel.‘ Co napsal premiérův syn v e-mailu policii?

Číst článek

Bartončík svým rozhodnutím předběhl zastupitelství, které se chystalo podat podnět k soudu o vyloučení obhájce. „Tím, že sám udělal uvedený krok, tato varianta z naší strany odpadla,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Cimbala. Pokud by totiž advokát neodstoupil a o jeho odvolání rozhodl soud, nemohl by zastupovat nikoho v dané kauze.

Zatím není jasné, kdo je nový advokát Babiše mladšího. „Je ryze záležitostí obviněných a jejich obhájců, do jaké míry uvedou tyto informace ve veřejnou známost. Pro účely trestního řízení je rozhodující existence obhájce nikoliv jeho samotné jméno,“ uvedl Cimbala.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme