V Praze lidé protestovali proti Babišovi. ‚Dav si zahulákal,‘ okomentoval to prezident

  • Senát ve čtvrtek vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) k rezignaci. Označil za nepřijatelné, aby premiér s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo
  • Předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka (ČSSD) odpoledne čeká schůzka s prezidentem Milošem Zemanem, v plánu má setkání s předsedy opozičních ODS a Pirátů
  • Server Seznam Zprávy mezitím ve čtvrtek odpoledne zveřejnil e-mail Andreje Babiše mladšího, kterým premiérům syn reaguje na slova svého otce.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:44 15. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Senát Parlamentu České republiky považuje účast Andreje Babiše ve vládě České republiky do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou,“ stojí v usnesení. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět.

‚Nikdy jsem mu nic špatného neudělal.‘ Protopopov poprvé popsal, jak se staral o Babiše mladšího

Číst článek

Horní komora stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Babiš se z dnešního jednání omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Bez Babiše

Výhrady proti řešení kauzy Čapí hnízdo na půdě Senátu měli předsedové senátorských klubů ANO a ČSSD Zdeňka Hamousová a Petr Vícha. Odklad jednání do přítomnosti předsedy vlády ale přímo nenavrhli.

„Nepovažuji za seriózní, abychom zahajovali věcnou debatu s partnerem, který se pracovně nemůže zúčastnit,“ uvedla Hamousová. Podle ní se Babiš z jednání horní komory omluvil už 7. listopadu. 

Článek pokračuje pod online reportáží.

Vícha namítal, že debata bez Babiše by neprospěla zvýšení úrovně Senátu. „Nemyslím, si že cesta ke sněmovně je tím správným směrem,“ uvedl Vícha v narážce na způsob jednání dolní komory.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil řekl, že premiér byl ještě ráno dotazován, zda by nemohl do Senátu přijít. „Odpověď je taková, že máme k dispozici omluvu,“ podotkl s odkazem na informace z kabinetu ministerského předsedy. Senát by měl podle Vystrčila tedy alespoň přijmout stanovisko, že Babiš není ochoten horní komoře vysvětlit situaci, která nastala, a že dění kolem předsedy vlády nenapomáhá důvěryhodnosti České republiky.

Babišův syn byl na Krymu perfektně uklizen, české orgány tam mají špatný přístup, tvrdí analytik

Číst článek

Hamáček jde za Zemanem

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD) kvůli nabitému programu premiéra s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) o pochybnostech kolem vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo jednat nebude. Odpoledne ho čeká schůzka s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě, v plánu má setkání s předsedy opozičních ODS a Pirátů.

Vicepremiér a ministr vnitra Hamáček se naopak nezúčastní dopoledního zasedání vlády s polskými ministry, ve sněmovně před poslanci uvádí vládní návrh úpravy platů ústavních činitelů. Část vlády včetně Babiše se ze schůze omluvila.

Nemoc, Krym a Čapí hnízdo. Jak se míjejí verze premiéra Babiše, jeho syna a Protopopova?

Číst článek

„Pan premiér má nabitý program a předseda Hamáček také. Budou spolu v kontaktu a budou jednat v dalších dnech,“ řekl mluvčí ČSSD Petr Vurbs. Doplnil, že po ukončení jednání Sněmovny se Hamáček sejde s předsedy ODS Petrem Fialou a Pirátů Ivanem Bartošem.

Babiš kauzu údajného únosu svého syna ve středu vysvětloval poslaneckému klubu sociální demokracie. Někteří poslanci ČSSD pak uvedli, že o odchodu sociální demokracie z vlády a demisi se nemluvilo.

Lež. Můj otec překročil červenou čáru, stojí v mailu podepsaném Babišem ml. Novináře žádá o spojení s policií

Číst článek

Juniorův e-mail

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek zveřejnil e-mail Andreje Babiše mladšího. „Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem' ve Švýcarsku, ale volný,“ píše se v reakci, která do redakce dorazila z e-mailu Andreje Babiše mladšího, který dříve poskytl jejich reportérům a dosud na něm odpovídal na otázky.

Policie už na twitteru oznámila, že informace z e-mailu ověřuje, je v kontaktu se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem e-mailu "neodkladné úkony dle zákona".

Andrej Babiš mladší žije v současné době se svou matkou ve Švýcarsku. Spolu s dalšími šesti lidmi čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo. Mezi nimi je i premiér a šéf ANO Andrej Babiš, jeho manželka Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes.

Únos na Krym

Opětovné pochybnosti o postoji premiéra k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

V pátek čeká Babiše cesta do Bruselu, návrat do Prahy plánuje odpoledne.

Komunisté, kteří v červenci vznik Babišovy vlády podpořili, svolali na příští úterý jednání výkonného výboru. Zeman už dřív řekl, že informace o údajném únosu Babišova syna mu připadají jako divoká konspirace, vládu podle něj ohrozit nemohou. Na věc se chce prezident ptát premiéra na jejich schůzce příští týden v pondělí.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme