Obhájci Babiše a jeho poradkyně Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi se v pondělí seznámili s policejním spisem v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu stejnojmenné farmy. Informace České televize a deníku Právo potvrdil Josef Bartončík. Babiš se na policii se spisem seznámit neplánuje. Před odletem na summit EU zopakoval, že jde o politickou záležitost a stíhání na objednávku.

Praha (Aktualizováno: 15:37 24. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi se v pondělí seznámili s policejním spisem v kauze Čapí hnízdo (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Seznámili jsme se s obsahem spisu a ve stanovené lhůtě budeme navrhovat doplnění dokazování,“ napsal ČTK obhájce Mayerové Josef Bartončík. Podle deníku Právo mohou obhájci navrhnout policii další důkazy do konce týdne. Bartončík deníku také řekl, že on a jeho klientka na policii obdrželi kopie důkazů, které policie doplnila na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství. Michael Bartončík pro Právo uvedl, že z jeho pohledu jsou důkazy doplněné policií spíše podpůrnými materiály.

Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem obhájcům a obviněným umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby. Pokud policie nebude považovat návrhy obhájců na doplnění vyšetřování za nutné, může je odmítnout.

116 otázek, na které dluží Babiš mladší vysvětlení: nákup akcií, role premiéra či znalost Čapího hnízda

Číst článek

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok.

Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů. Premiér odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

O tom, že si vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil z pražské policie pozval Babiše i Mayerovou, aby se seznámili se spisem, informoval na začátku května server Seznam Zprávy. Podle nejmenovaných zdrojů Ekonomického deníku Nevtípil ke konci května skončí u pražské policie, odchází do civilu.

Izolovali mě jako nevhodného svědka kauzy Čapí hnízdo, zopakoval Andrej Babiš mladší

Číst článek

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme