Žalobce má o dalším postupu v kauze Čapí hnízdo rozhodnout do měsíce. Lhůtu dostal od nadřízeného

Šéf pražského státního zastupitelství Martin Erazím dal státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi měsíční lhůtu, aby rozhodl o návrhu na obžalobu v kauze Čapí hnízdo. Informaci České televize Radiožurnálu potvrdil mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Praha (Aktualizováno: 12:30 21. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Státní zástupci Městského státního zastupitelství v Praze zpracovávají obdobné věci ve lhůtě dvou měsíců, která je stanovena vnitřními předpisy. Tato lhůta může být prodloužena i zkrácena. Městský státní zástupce s vědomím dozorového státního zástupce tuto lhůtu zkrátil na jeden měsíc a to s ohledem na dřívější znalost spisového materiálu,“ řekl Cimbala Radiožurnálu.

Státní zástupce dostal doplněný spis ke kauze Čapí hnízdo, uvedla policie. Nyní rozhodne o obžalobě

Číst článek

Odkazoval se na to, že Šaroch se spisem zabýval už při původním rozhodnutí, které zrušil tehdejší Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, a také před tím, než spis vrátil policii k doplnění.

„Státní zastupitelství vnímá skutečnost týkající se blížících se voleb, avšak trestní řád žádné takové důvody pro přerušení nebo odložení rozhodnutí nezná. Trestní řízení je pevně svázáno trestním řádem,“ dodal ještě Cimbala.

Právníci nahlédli do spisu

Pražští kriminalisté v pondělí předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Jeho mluvčí Aleš Cimbala potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby.

Doplnění žádal dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, který nyní rozhodne, zda podá obžalobu, nebo rozhodne o vyřízení věci jinak.

Středočeská farma Čapí hnízdo spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nahlédnout do doplněného spisu mohli obhájci obou obviněných. „Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu,“ řekl Deníku N advokát Josef Bartončík, který spolu s bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Kauza Čapí hnízdo

Policisté letos v květnu navrhli premiéra Andreje Babiše (ANO) i někdejší poradkyni Janu Mayerovou (nyní Nagyovou) obžalovat, Šaroch z pražského městského státního zastupitelství jim ale kauzu vrátil koncem srpna k došetření, a to zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků.

Minulý týden tak například vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v kauze v minulosti obviněn, a jeho stíhání bylo posléze zastaveno. Po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Policie ukončila výslechy v kauze Čapí hnízdo, údajné zavlečení Babiše mladšího dál prověřuje

Číst článek

Policie měla pro doplnění spisu lhůtu do minulého pátku. Městské státní zastupitelství v ten den uvedlo, že je ještě nutné provést administrativní úkony, například seznámení obviněných se spisem. Poté policie vypracovala konečný návrh.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Babiš mladší vypovídal na policii v kauze Čapí hnízdo. ‚Otec ze mě udělal bílého koně,‘ řekl

Číst článek

Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Poslance nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu sněmovny. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách obhájí poslanecký mandát, bude policie muset znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.

Čapí hnízdo

 • 2006 – Začala přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo
 • prosinec 2007 – ZZN AGRO Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele, později se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo
 • srpen 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt farmy Čapí hnízdo.
 • září 2008 – Za akcie farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, měl to být dar dětem a partnerce
 • říjen 2013 – O projekt farmy Čapí hnízdo se začala zajímat média. Babiš tehdy řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
 • listopad 2015 – padá trestní oznámení kvůli možnému dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo
 • leden 2016 – Okolnosti získání dotace začala vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům
 • srpen 2017 – Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka
 • říjen 2017 –  Poté, co Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál
 • květen 2018 – Státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a farma Čapí hnízdo, zrušil
 • červen 2018 – Nástupnická společnost farmy Čapí hnízdo Imoba souhlasila s vrácením dotace
 • březen 2019 – Policie vyloučila z vyšetřování případu premiérova syna Andreje Babiše mladšího k samostatnému projednávání
 • září 2019 – Pražští žalobci stopli stíhání Babiše i dalších v kauze Čapí hnízdo. Farma byla malou firmou, zjistili
 • prosinec 2019 – Kauza Čapí hnízdo pokračuje. Šéfžalobce Zeman obnovil trestní stíhání Babiše a Mayerové
 • únor 2020 – Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se neprokázal
 • květen 2021 - Policie ukončuje vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v plánu je seznamování obviněných se spisem
 • srpen 2021 - Státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil případ policii k došetření

Gabriela Gálová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme