Kauza Čapí hnízdo: žalobce vyhověl policistům, lhůtu pro vyšetřování prodloužil do 15. května

Kauzu kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo bude policie vyšetřovat nejméně do 15. května. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch vyhověl žádosti vyšetřovatelů, kteří o prodloužení lhůty požádali před měsícem. Ve středu o tom informovala Česká televize. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Praha (Aktualizováno: 9:48 31. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V dotazované věci nebyl vydán pokyn státního zástupce s jinou lhůtou pro skončení vyšetřování, lze tedy předpokládat, že vyšetřování bude trvat do vámi uvedeného data,“ řekl České televizi mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Další posunutí termínu. Policie znovu požádala o prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Číst článek

V kauze jde o to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté obvinili více lidí, a to včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme