Čapí hnízdo Babišovi neuškodí. Přijde tak o dvě procenta voličů, myslí si politolog

Vyšetřování kauzy kolem Čapího hnízda se posouvá do další fáze. Policie požádala o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše i prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Jaký bude mít kauza dopad na nadcházející volby? Podle politologa Kamila Švece se stane jedním z témat kampaně.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš | Foto: Profimedia | Zdroj: Profimedia

Podle politologa kauza ovlivní volby především tím, že se o tématu začne opět mluvit. Kauza tak bude důležitým tématem minimálně pro politické konkurenty Andreje Babiše, který se teď zřejmě bude muset pustit do dalšího vysvětlování svých kauz.

„Nejpodstatnější je asi ten fakt, že policie žádá o vydání k budoucímu stíhání možného kandidáta na předsedu vlády, což je nový milník české politiky. Bude zajímavé, jakým způsobem se k tomu postaví političtí aktéři a jak to budou vnímat voliči,“ tvrdí v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Kamil Švec.

Babiš pozici lídra pelotonu neztratí, dodává Herzmann

Se Švecem se shoduje i sociolog a odborník na průzkumy veřejného mínění Jan Herzmann. I podle něj Babiš a hnutí ANO v předvolebních preferencích lehce oslabí. Výrazný pokles ale nepřijde. A Čapí hnízdo se stane hlavním tématem předvolební kampaně, řekl pro Český rozhlas Plus.

Jaký vliv bude kauza mít na rozhodování voličů?
„Myslím si, a usuzuji z toho, jak se odrazila první volna debaty o Čapím hnízdu, že teď preference asi oslabí. Ale oslabí malinko tak o dva procentní body. Tvrdé jádro příznivců hnutí se ujistí, že celá politická sféra chce odstranit Andreje Babiše, tak jak on sám to řekl v prohlášení. Myslím si, že pozici lídra pelotonu to vůbec neohrozí.“

Do jaké atmosféry zpráva přichází?
„Atmosféra, kterou pozorujeme, je velmi vypjatá. Zdá se, že zatím letošní volby neměly nosné téma věcného typu. Takováto událost na začátku kampaně nahrává tomu, aby se skutečně žádné vážné téma neobjevilo. To není pro volební kampaň úplně dobře.“

Dají se očekávat vyhrocené přestřelky na půdě Poslanecké sněmovny?
„Nejen na půdě sněmovny, ale i na sociálních sítích a diskusích, později i televizních pořadech. Myslím si, že kampaň bude hodně tvrdá a dost možná i ošklivá.“

Můžou poslední kroky policie v dotační kauze Čapí hnízdo ovlivnit Babišovy voliče?
Asi se najde pár jedinců, kteří budou žít v konspiraci o tom, že všechno je vymyšleno a vše se děje, aby Andrej Babiš neuspěl. Předpokládám, že v následujícím měsíci, možná dvou Babiš trochu ztratí. Bude ale spíš docházet k nějakým posunům u voličů, kteří o hnutí ANO uvažovali, ale nebyli pevně rozhodnuti, že budou Andreje Babiše volit. U nich může docházet ke změně a mohou se od něj odklonit. Nepředpokládal bych ale, že by Babišovi nějak razantně klesla podpora. Možná minus drobná procenta, tak dvě tři. Ale to je můj odhad.

Jak velká je šance na vydání hlavních postav hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka?
Myslím, že tohle nebude zásadní problém. Předpokládám, že poslanci budou vydáni. Ve svém vlastním kodexu mají zakotveno, že požádají o vydání v případě takové situace. Pokud chtějí dodržovat vlastní pravidla, tak by měli sami předstoupit a požádat o vydání. Předpokládám, ale že policie nestihne mezitím nic zásadního udělat a oba budou zvoleni do další sněmovny znovu a další sněmovna pak bude muset hlasovat o jejich vydání, ze kterého by mohlo něco být. To už by byl jiný mandát než ten, o kterém by rozhodovala sněmovna nyní.

Hnutí ANO je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Je možné, že říjnové volby vyhraje. Jak by to mohlo ovlivnit povolební situaci?
To se bavíme hypoteticky o tom, jaká by byla většina a jaké by bylo složení sněmovny. Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš šel do politiky kvůli jejímu očištění, tak pokud byly jeho záměry čisté, tak by se o tom očištění měl sám co nejvíce snažit. V okamžiku, kdy by byl trestně stíhán, tak by bylo zřejmé vzhledem k jeho programu, se kterým čtyři roky vystupoval, aby se na významných funkcích nijak neúčastnil. Je otázka ale, jak si to bude vykládat. Jestli to bude prezentovat jako útok proti němu, tak zřejmě ani tato jeho pravidla příliš platit nebudou.

Andrej Babiš zatím reagoval nařčením z politického procesu...
Jeho první argumentaci, že by šlo o zásadní spiknutí tradičních politických stran, podkopává fakt, že ministrem spravedlnosti je Robert Pelikán za hnutí ANO. V tom případě by odpovědnost šla i za jeho hnutím. Navíc opravdu nepředpokládám, že by si policie dovolila před volbami riskovat, kdyby to neměla podložené. Nevěřím tomu, že by se tedy jednalo o politickou objednávku.

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme