Další odsunutí reklamní větve kauzy Čapí hnízdo: policie do konce března prozkoumá nové posudky

Takzvaná reklamní větev kauzy Čapí hnízdo se opět prodlužuje. Policisté, kteří prošetřují podezření na daňové úniky, mají nově čas na vyšetřování do konce března. Už ale mají k dispozici nové důkazní materiály: konkrétně jde o znalecké posudky. Informaci přinesl jako první sever Seznam Zprávy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Lhůta pro skončení prověřování byla stanovena do konce měsíce března,“ citoval server Seznam Zprávy, který informaci přinesl, mluvčího Městského státního zastupitelství Aleše Cimbalu. Na dokončení práce měli policisté nejdříve termín do konce srpna loňského roku, poté byl ještě posunut o čtyři měsíce na konec letošního roku.

Reklamní injekce Čapímu hnízdu pod lupou: Agrofert mu během čtyř let poslal přes 270 milionů

Číst článek

Nově tedy budou mít policisté na prošetřování další tři měsíce. Poté mají několik možností, může padnout obvinění, případ můžou odložit anebo můžou požádat o další prodloužení lhůty. Zabývat se přitom budou především znaleckými posudky, které si nechali vypracovat. 

Případ je stále ve fázi prověřování, dosud tak nebyl nikdo obviněn. Pochybnostmi kolem reklamních peněz, které do Čapího hnízda šly z podniků Agrofertu, se policisté začali zabývat už v rámci šetření možného dotačního podvodu.

Byla to jedna z indicií naznačující propojení farmy s holdingem, který bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil v roce 2017 do svěřenských fondů. Inzerce holdingových firem totiž tvořila hlavní část příjmů Čapího hnízda v prvních letech po vzniku.

Konkrétně: díky reklamním injekcím si Čapí hnízdo přišlo v letech 2010 až 2013 na 272 milionů korun, což vyvolalo podezření, že peníze ve skutečnosti nešly na reklamu, ale pomáhaly farmě splácet úvěr a firmám z holdingu Agrofert snížit daně. Detektivové se proto v prosince roku 2018 rozhodli prověřit shromážděné informace samostatně.

Znalecké posudky

K jakým závěrům v nejnovějších posudcích znalci došli, není zřejmé a mluvčí Cimbala to nechtěl komentovat. Hospodaření Čapího hnízda ale už dříve zkoumal ekonom Karel Mojžišík. Stalo se tak na žádost úřadů v době, kdy farma žádala o 50milionovou dotaci z evropských peněz.

Mojžišík tehdy přiznání dotace nedoporučil. Farma totiž do žádosti napsala, že očekává výdělek 25 milionů korun ročně. Podle posudku byla taková suma nereálná. „Po konzultacích s dalšími podnikateli v oblasti reklamy a vlastními kontrolními orientačními výpočty hodnotitele bylo dosaženo orientační maximální částky příjmů z reklamy ve výši cca 12,5 milionu korun, tedy 50 procent žadatelem projektované úrovně,“ konstatoval Mojžišík.

Pokud by i nové znalecké posudky měly podobný závěr, hrozí podnikům Agrofertu, respektive jeho manažerům, obvinění z krácení daně.

S vyčíslením případné škody, která kvůli možným daňovým únikům měla státu vzniknout, měla nyní policistům pomoci finanční správa. V květnu to napsal server Neovlivní.cz. „Finanční správa vždy poskytuje součinnost orgánům činným v trestním řízení,“ reagovala mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová na dotaz, zda kvůli možným daňovým únikům farmy Čapí hnízdo spolupracuje s policií.

Nové svědectví

Pro vyšetřovatele by mohlo být důležité také nové svědectví, o kterém informovaly Seznam Zprávy. Napsaly o bývalém manažerovi farmy, podle něhož měla být inzerce fiktivní nebo výrazně nadhodnocená. V kauze Čapí hnízdo již podle serveru vypovídal a nyní se rozhodl svoji původní výpověď změnit. A přihlásil se kvůli tomu žalobcům.

Andrej Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stejně tak jakékoli pochybení kolem inzerce odmítá holding Agrofert. „Trváme na tom, že hospodaření farmy Čapí hnízdo vždy probíhalo plně v souladu s platnými zákony. Jakékoli ‚daňové delikty‘ můžeme jednoznačně vyloučit,“ uvedl už dříve bývalý mluvčí Karel Hanzelka.

Vedle reklamní větve se police zabývá také podezřením na 50milionový dotační podvod na farmě. Tzv. kauza Čapí hnízdo pokračuje už třetí volební období. I tady Babiš vinu dlouhodobě odmítá, stíhání je podle něj politické a na objednávku. Nová sněmovna bude rozhodovat o tom, zda Babiše vydá k trestnímu stíhání. Poté by měl žalobce Jaroslav Šaroch sdělit, zda podá obžalobu k soudu.

Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá pro podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Stejně jako Babiš také Nagyová vinu dlouhodobě odmítá.

Podezření kolem reklamy

  • červen 2008 - ekonom Karel Mojžišík ve svém posudku nedoporučuje přiznání dotace farmě, mimo jiné se odvolává na podezřele velkorysé plány na příjem z reklamy
  • rok 2014 – finanční správa dostává od svých německých kolegů z Chemnitzu smlouvu na zajištění reklamy mezi společností Farma Čapí hnízdo a německým Agrofertem s podezřením na krácení daně 
  • květen 2017 – společnost Česká znalecká a. s. v dalším posudku k farmě uvádí, že provoz Čapího hnízda vydělával prakticky jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert
  • srpen 2017 – policie zasílá do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací na farmu
  • prosinec 2017 – OLAF ukončuje své vyšetřování možného dotačního podvodu, ve své závěrečné zprávě problém s reklamou zmiňuje i s odkazy na oba posudky
  • prosinec 2018 – policie začíná oficiálně prověřovat možné daňové úniky spojené s reklamou
  • červen 2019 – policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo
  • srpen 2021 – prověřování prodlouženo o další čtyři měsíce
  • prosinec 2021 – nová lhůta pro ukončení prověřování

tec, pik, kno, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme