Nejen Čapí hnízdo. Projděte si seznam 44 podezřelých projektů, které chce Brusel vyjmout z dotací

Vyšetřování české policie, daňového úřadu, ale i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Případně probíhající soud. To jsou důvody, kvůli nimž Evropská komise odmítá Česku proplatit více než čtyři desítky problémových projektů financovaných z unijních peněz. Kromě Čapího hnízda jde třeba o Farmu Bolka Polívky či recyklační linku PET lahví. Server iROZHLAS.cz přináší kompletní seznam všech akcí, které chce Brusel vyjmout z dotací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Loni v polovině prosince požádala Evropská komise, aby Česká republika vyjmula z unijních dotačních programů některé projekty. Důvod? U více než čtyř desítek akcí probíhá policejní vyšetřování, šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), případně správní či daňové řízení.

Jinými slovy: tyto programy odmítá komise proplatit z evropských peněz.

„Ministerstvo financí se obrátilo na úřady regionálních rad pěti regionů soudržnosti (ROP Jihovýchod, ROP Moravskoslezsko, ROP Střední Čechy, ROP Střední Morava a ROP Severovýchod) a ministerstvo životního prostředí s návrhem akceptovat dopis Evropské komise,“

napsal na začátku února mluvčí resortu Michal Žurovec.

Ministerstvo financí ale odmítlo sdělit, o jaké konkrétní projekty se jedná. Podobně mlčelo i ministerstvo životního prostředí, které musí vyjmout celkem 14 projektů, i některé z úřadů regionálních rad.

Server iROZHLAS.cz přináší kompletní seznam podezřelých projektů, který redakce získala podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Projekty za miliony korun

V dubnu 2015 bylo na úřadu Regionálního operačního programu Střední Morava rušno. Do kanceláří úředníků naběhlo několik detektivů v kuklách z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Vyžádali si přístup k dokumentům i počítačům.

Policisté do kanceláří v Olomouci i ve Zlíně přišli ráno, a když po poledni odcházeli, obvinění si tehdy vyslechlo celkem pět lidí: tři úředníci a dva podnikatelé, a to mimo jiné z podplácení, přijetí úplatku či zneužití pravomoci úřední osoby.

Později se obvinění rozrostlo na deset osob - šest fyzických a čtyři právnické. „Vyšetřování i nadále pokračuje,“ přiblížila pro server iROZHLAS.cz dozorující státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová s tím, že konec vyšetřování odhaduje na konec března.

Základní charakteristika 17 případů – tzv. otevřených nesrovnalostí, celkem 2,05 mil. EUR:

  • 13 případů (cca. 0,396 mil. EUR celkových výdajů dotčených nesrovnalostmi),
  • 3 případů (cca. 1,036 mil. EUR celkových výdajů dotčených nesrovnalostmi),
  • 1 případ (cca. 0,617 mil. EUR celkových výdajů projektu).
  • Mezi výdaji navrženými k vynětí z evropského financování jsou také výdaje vztahující se k projektům technické pomoci, prostřednictvím kterých je zajištěno financování činnosti Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava.

Zdroj: ROP Střední Morava

Právě ROP Střední Morava má podle dopisu Evropské komise nejvíce problematických projektů - celkem 17.

Patří mezi ně například Areál Sigma Holiday, kde byla prohlášena insolvence, nebo projekt „Cyklostezka podél Baťova kanálu–Kvasice–Belos–Otrokovice“. U něj aktuálně probíhá správní řízení.

„Městský úřad Otrokovice vede správní řízení ve věci deklarace existence, či neexistence veřejně přístupných účelových komunikací v okolí Bělovského jezu, které propojují zbudovanou cyklostezku v části, kde nebyla stavebně provedena,“ uvedla mluvčí Romana Stehlíková s tím, že v případu aktuálně běží odvolací řízení.

Pro upřesnění: projekty, které komise žádá vyjmout, se týkají programů z období let 2007 až 2013. Některé z výdajů odmítá Evropa proplatit, protože jsou předmětem šetření buď na národní, nebo mezinárodní úrovni. Poté, co Česko projekty oficiálně vyjme, bude moci komise programovací období uzavřít.

Vyjmout peníze? Jen formalita

„Standardně dochází k vyjmutí výdajů z evropského financování na základě potvrzeného porušení podmínek poskytnuté dotace, které je v kompetenci poskytovatele dotace. Nad rámec vyjmutí výdajů potvrzené nesrovnalosti může výjimečně dojít k vyjmutí výdajů, aniž by ke konstatování porušení podmínek dotace došlo. Za ROP Střední Morava k tomuto výjimečnému vynětí dochází nyní v rámci uzavírání programu,“ popsala pro server iROZHLAS.cz vedoucí odboru vnitřní správy a ukončování programu Hana Linhartová.

Komise chce vyjmout nesrovnalosti ve výši 2,05 milionu eur a dále 313,5 tisíce eur, které nelze získat zpět.

Projekty ale vyjmulo například i ministerstvo životního prostředí, a to u 14 akcí v hodnotě 8,6 milionu eur. Resort ale odmítl projekty, které zveřejnilo ministerstvo financí, oficiálně potvrdit. „V seznamu jsou některá neukončená policejní šetření nebo jiný typ řízení,“ vzkázala mluvčí úřadu Petra Roubíčková.

Problematické projekty z Operačního programu Životní prostředí:

Problematické projekty z Operačního programu Životní prostředí. | Foto: Ministerstvo financí

„OLAF může potvrdit, že uzavřel vyšetřování záležitosti, na kterou se odvoláváte, v roce 2013. Vzhledem k požadavkům vyšetřovacího a případně soudního tajemství v těchto záležitostech, nemůže úřad OLAF v této fázi přípda komentovat,“ vzkázala Claudia Köverová z tiskového odboru OLAFu.

Jedním ze čtrnáctky projektů je podle ministerstva financí i ten na recyklační linku PET lahví. Projekt sliboval nejmodernější koncepci, za pomocí níž budou slisované PET lahve po mytí „bezprašně drceny pomocí vody“. O případ se dokonce zajímal i Evropský úřad proti podvodům (OLAF), oficiální vyšetřování ale nezahájil. Podle mluvčí OLAFu byl případ uzavřen v roce 2013 (viz box vpravo).

Farma či kavárna

Z evropských fondů vypadne například i Farma Bolka Polívky na Vyškovsku. Dotaci přes jedenáct milionů korun obdržel projekt na dostavbu hotelu a wellness centra. Známý herec ale zkrachoval a dostal se do insolvence.

Ze stejného programu, tedy ROP Jihovýchod, vypadne i rekonstrukce funkcionalistické kavárny ERA v Brně. Kulturní památka dostala dotaci ve výši 3,7 milionu korun. Dotaci získalo Občanské sdružení Studio 19, podle dotačních podmínek ji po dobu pěti let nesmělo převést na jiný subjekt, což ale udělalo, jak napsal Brněnský deník. Spolek poté zanikl.

‚Nadhodnocené položky, nejasný žadatel.‘ Posudky upozorňovaly ROP Střední Čechy na rizika farmy Čapí hnízdo

Číst článek

I podle mluvčího ROP Jihovýchod Artura Zatloukala je vyjmutí projektů spíše formální záležitostí, a to proto, že financovaných projektů bylo více, než na kolik dostal úřad evropské peníze ve výši cca 720 milionů eur.

„Proto vznikl v součtu za celý program jakýsi převis výdajů způsobilých k financování z evropských dotačních peněz v řádu stovek milionů korun - i po vynětí tří projektů za cca 29 milionů korun,“ vysvětluje mluvčí Zatlouka.

Evropská unie už úřadu celou částku, tedy 720 milionů eur, poslala. „Protože tento přebytek vzniklý z vlastního podílu veřejných příjemců tuto částku bohatě převyšuje,“ doplnil.

Problémy v dopravě

Evropských peněz se pak nedočká ani projekt renovace ostravského vozového parku, který je spojen s kauzou tamního lobbisty Martina Dědice. Ten aktuálně čelí obžalobě, kterou si můžete přečíst ZDE.

„Projekt byl realizován v letech 2010 až 2013 a jeho předmětem byl nákup/rekonstrukce tramvají a nákup trolejbusů určených pro městskou hromadnou dopravu v Ostravě,“ popsal ředitel ROP Moravskoslezsko Libor Chlebiš s tím, že úřad musí z eurofondů vyjmout pouze tento projekt.

V případě, že dokument nevidíte, vyčkejte, nebo znovu načtěte stránku.

Zbylé dva vyjmuté programy jsou z Operačního programu Doprava, a to „Komplexní telematický dohledový systém“ a „Modernizace přejezdů na trati České Budějovice – Summerau“. První z nich byl vyjmut na základě žádosti ministerstva dopravy, druhý na žádost příjemce dotace.

„Projekt jsme stáhli na základě žádosti příjemce – z důvodů velmi malého čerpání finančních prostředků v rámci programového období 2007-2013,“ vzkázal Zdeněk Neusar z tiskového oddělení resortu dopravy. Tyto programy byly vyjmuty ještě před dopisem z Evropské komise.

Z evropských dotací vyjmulo ministerstvo financí také projekt Čapího hnízda. Policie v souvislosti s možným dotačním podvodem obvinila jedenáct lidí včetně premiéra v demisi Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka (oba ANO). Oba vinu odmítají, sám Babiš se nechal několikrát slyšet, že se jedná o účelové obvinění a snahu poškodit jeho a jeho hnutí. Poslanecká sněmovna oba politiky vydala k trestnímu stíhání letos v polovině ledna.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme