Ministerstvo vyňalo Čapí hnízdo z evropského financování, oznámila Jermanová

Ministerstvo financí vyňalo Čapí hnízdo z evropského financování, oznámila v pondělí na schůzi středočeského zastupitelstva hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ministerstvo financí informaci potvrdilo.

Praha (Aktualizováno: 15:50 29. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a farma Čapí hnízdo v obci Olbramovice ve Středočeském kraji | Foto: Reuters/Filip Jandourek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Středočeští zastupitelé rozhodli o novém složení výboru regionální rady. Většinu získala loni ustavená koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty, které se na minulém jednání nepodařilo prosadit vynětí Čapího hnízda z evropského financování.

Vyšetřování Babiše a Faltýnka může pokračovat, žalobce vypracoval usnesení o stíhání

Číst článek

Tento krok podle hejtmanky mezitím učinilo ministerstvo financí, a tak se výbor Čapím hnízdem již nebude zabývat a bude moci uzavřít celý regionální operační program. „Zaznělo tady mnoho lichých, pro mě už úsměvných argumentů, že se mstíme, že popravujeme, já to přičítám předvolební rétorice," řekla hejtmanka k výhradám opozice, které zazněly na jednání.

Zdůraznila také, že výbor nemůže nařizovat správní řízení a vymáhání pokuty, to je věcí úřadu regionální rady a politici do toho nesmějí vstupovat. Připomněla rovněž, že se úřad již přihlásil k případné škodě.

Pondělní převolení výboru byla podle hejtmanky „normální technikálie", s níž se nová koalice opozdila a která s jednáním o Čapím hnízdě neměla žádnou souvislost. Opozice to odmítla.

Obhájí se, myslí se Jermanová

Jermanová odmítla možnost, že by se jako předsedkyně výboru regionální rady, který dohlíží na evropské dotace v končícím regionálním operačním programu, snažila něco ovlivnit v Babišův prospěch. „Pokud to budete spojovat s tím, že jsem se to snažila ovlivnit, tak se budu bránit, protože to není pravda," uvedla Pokorná Jermanová.

Obviněný člověk nemůže být ve vládě. O programu ale budeme s ANO jednat, říká Valachová

Číst článek

Upozornila nicméně na to, že není členkou sněmovního imunitního výboru a nemá informace ze spisu. „Mám kusou zprávu z médií z OLAF (Evropský úřad proti podvodům), ale při vší úctě k vám všem, já jsem velmi opatrná, abych si dělala názor podle článku v médiích," řekla po pondělním jednání novninářům.

Je prý ráda, že Poslanecká sněmovna premiéra i předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který také čelí obvinění, vydala k trestnímu stíhání a policie věc vyšetřuje. „Jsem přesvědčena o tom, že se obhájí," dodala.

Na pondělní jednání zastupitelstva dohlíží ochranka, kraj od prosince zpřísnil režim pro pohyb návštěvníků po budově. Novináři nemohli volně mezi zastupitele, což v minulosti nebývalo zvykem.

Zprávu OLAF se komise zveřejnit nechystá, nařčení o ovlivňování mafií Oettinger odmítl

Číst článek

Výbor ROP

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Ministerstvo již dříve uvedlo, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených evropských peněz.

V polovině ledna výbor přes doporučení ministerstva financí vynětí Čapího hnízda neschválil. Podle opozice by se tím dotační kauza přenesla na národní úroveň a nemusela by být důsledně vyřešena. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření již vyčerpaného operačního programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme