‚Laciná béčková gangsterka.‘ Opozice ve sněmovně kritizuje premiéra i postoj ČSSD

Lidé mají právo na to, aby mohli důvěřovat státu, prohlásil na počátku schůze sněmovny o návrhu na vyjádření nedůvěry vládě předseda ODS Petr Fiala. Ke kritice Andreje Babiše a jeho vlády se přidali další předsedové opozičních stran a jejich poslanci. Zazněla slova o čapí koalici, o tom, že šéf hnutí Ano je ochoten obětovat klid v rodině a Tomio Okamura zopakoval, že je třeba vyměnit ČSSD.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš, Sněmovna 23.11.2018

„Bylo by skvělé, kdybychom se místo skandálů pana premiéra mohli zabývat budoucností České republiky,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jako první  se u řečnického pultu objevil předseda ODS Petr Fiala. „Jednou z důležitých povinností každého premiéra při výkonu funkce je chránit pozici předsedy vlády před útoky a zneužitím. Dostali jsme se ale do situace, kdy toto předseda vlády dělat nemůže. Funkci soustavně vystavuje nebezpečí. A představuje pro ni bezpečnostní riziko,“ uvedl mimo jiné. Na závěr označil za nešťastné, že už rok a půl se řeší problémy premiéra a jeho rodiny.

‚Nehodlám rezignovat na základě lživé a neetické reportáže.‘ Přečtěte si, co řekl Babiš na jednání o nedůvěře

Číst článek

Druhým řečníkem byl Andrej Babiš. Celý přepis jeho vystoupení najdete zde. Premiéra vystřídal předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Piráti podle něj nemohou podporovat současné složení vlády. Bartošovi vyjma osoby premiéra vadí také podpora ze strany komunistů. Vládu navíc podrobil kritice kvůli nedodržení slibované digitalizace služeb a nedostatečné podpoře nových technologií. Problémy ministerského předsedy podle něj vládě nedovolují zabývat se plány do budoucna. „Bylo by skvělé, kdybychom se místo skandálů pana premiéra mohli zabývat budoucností České republiky,“ řekl.

Podobný postoj zaujal také lídr hnutí STAN Jan Farský. Vláda podle něj špatně hospodaří a její politika nepřináší žádné zásadní hodnoty. „Vláda ve stěžejních momentech svého programu prostě nefunguje. Do minulosti nás vtahuje svými kauzami, a to i v mezinárodním prostoru. Nechceme, aby tu byla vláda, která vládne jen v zájmu firem a jednotlivců. Proto naši důvěru nedostane.“

Na Farského ve svém projevu navázal Petr Gazdík (STAN). Současný premiér podle něj snižuje úroveň politické kultury v zemi. Gazdík zároveň poukázal na to, že se již málokdo pozastavuje nad trestním stíháním ministerského předsedy. „Pokud nežijeme v právním státě, tak se nemáme dobře,“ uzavřel.

Principy právního státu premiérova kauza ohrožuje i podle bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. „Příběh kolem kriminální kauzy kolem pana předsedy vlády začíná připomínat lacinou béčkovou gangsterku. Bohužel to není film, ale realita,“ řekl Kalousek na úvod.

Ze sněmovní schůze se omluvilo pět poslanců. Dva z ANO, dva z ČSSD a jeden z KSČM

Číst článek

Ve svém projevu apeloval na ČSSD, aby při hlasování o nedůvěře vládě neodcházeli ze sálu. Strach podle něj nesmí přehlušit svědomí. Zdůraznil také, že se pádem vlády Česko neocitne v patové situaci. „Není pravda, že neexistuje plán B, jsou to všechny varianty, které Ústava předpokládá,“ uvedl.

Sociální demokraty přesvědčoval také Zbyněk Stanjura (ODS). Vyčetl jim, že změnili své chování jen proto, že jsou ve vládních lavicích. „Neutíkejte z toho hlasování, nebuďte alibisté,“ vyzval Stanjura poslance ČSSD. V opačném případě podle něj sociální demokracie nese část odpovědnosti za atmosféru v České republice. „Tímto jste definitivně potvrdili svou účast v čapí koalici,“ adresoval poslance ČSSD, kteří chtějí před hlasováním opustit sál. ODS je podle něj připravena podpořit předčasné volby.

Do ČSSD se u řečnického pultu opřel i předseda SPD Tomio Okamura. Vadí mu podpora Evropské unie nebo vysílání českých vojáků do Afghánistánu. „ČSSD nejde cestou sebereflexe a nedělá politiku prospěšnou pro občany. Je nutné vyměnit ČSSD a nahradit ji programem SPD,“ poznamenal.

Babišova vláda nepadla. Lidé proti premiérovi protestovali v ulicích

Číst článek

Jeho strana podle něj podporuje vznik menšinové vlády odborníků. Vedle Evropské unie Okamura ve svém projevu kritizoval také přijetí Istanbulské úmluvy, která podle něj jde proti tradičnímu uspořádání společenských hodnot.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek kritizoval Babiše za to, že Českou republiku svými kauzami poškozuje v zahraničí. „Divím se, že je ochoten obětovat i klid v rodině tím, že setrvává v této situaci,“ dodal šéf lidovců. Reagoval tak na dění okolo Andreje Babiše mladšího a jeho údajného únosu na Ruskem anektovaný Krym.

Gabriela Knížková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme