OLAF podlehl politickému tlaku, tvrdí vlastník Čapího hnízda. Zprávu kontrolora považuje za absurdní

Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, považuje zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy za absurdní. Úřad podlehl politickému tlaku, sdělil mluvčí Imoby Karel Hanzelka. Zastupuje i holding Agrofert, ze kterého se farma v minulosti vyčlenila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle Hanzelky se Imoba neměla možnost v rámci vyšetřování plně vyjádřit. Společnost trvá na tom, že evropská dotace pro Čapí hnízdo byla udělena v souladu s platnými pravidly.

„Společnost byla o zahájení vyšetřování úřadem OLAF informována až na jeho samém konci, a to pouhé tři měsíce před vydáním závěrečné zprávy. Společnosti Imoba nebylo nikdy sděleno, jaký skutek úřad OLAF vyšetřuje, opakovaně jí nebylo umožněno nahlédnout do spisu a v rozporu s evropskými předpisy jí ani nebylo umožněno vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se jí týkaly," uvedl Hanzelka.

Kdo ve skutečnosti vlastnil Čapí hnízdo? 'Kdybyste mě zastřelil, nevím,' říká exšéf farmy

Číst článek

OLAF podle něj ve své závěrečné zprávě neuvedl některé zásadní námitky Imoby a nevzal v potaz ani stížnost k evropské ombudsmance a žalobu k Soudnímu dvoru EU, které Imoba kvůli jeho postupu podala.

Propojení s Agrofertem

Imoba tvrdí, že když OLAF v závěrečné zprávě neoznačil za dotčené osoby ani premiéra Andreje Babiše (ANO), ani prvního místopředsedu ANO Jaroslava Fatýnka, znamená to, že je úřad z ničeho nepodezírá. Kritizuje také skutečnost, že jako vlastník Čapího hnízda byla mezi dotčené osoby zařazena, podle společnosti to není možné, protože v době udělení dotace nebyla v právním řádu trestní odpovědnost právnických osob.

Imoba se také ohrazuje proti tvrzení OLAF, že Čapí hnízdo bylo propojeno s Agrofertem, který vlastnil Babiš. Rodinné vazby na vlastníky farmy v době udělení dotace podle společnosti samy o sobě neznamenají, že propojení existuje. Imoba také označuje za nepochopitelné, proč OLAF kritizuje farmu za to, že měla anonymní vlastníky prostřednictvím akcií na majitele. Podle Imoby v dotačních podmínkách tato forma vlastnictví nebyla označena jako nežádoucí.

PŘEHLEDNĚ: Zpráva OLAFu je venku. Kolikrát se v ní objevuje jméno Babiš? A kdo vypovídal?

Číst článek

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo byli Babiš a Faltýnek obviněni z podvodu. Sněmovna by příští týden měla jednat o jejich vydání k trestnímu řízení. Oba politici tvrdí, že obvinění je politicky motivované.

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy by měl v úterý zároveň rozhodovat o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování, jak to navrhlo ministerstvo financí. Pokud by projekt vyřadil, na vyplacené prostředky se bude pohlížet jako na národní dotaci. Vzhledem k rozložení sil ve výboru ale takový výsledek není pravděpodobný. Opoziční STAN, ODS a TOP 09 mají v patnáctičlenném orgánu většinu devíti hlasů.

'Národní záležitost'

Na čtvrteční schůzce se zástupci opozice utvrdili v tom, že by projekt vyřazen být neměl. Zároveň požadují, aby na základě zprávy OLAF bylo s příjemcem dotace zahájeno řízení o jejím vrácení do státního rozpočtu. Pokud bychom vyjmuli dotaci na Čapí hnízdo z evropského financování, tak se celá kauza stává národní záležitostí a já se obávám, že se zamete pod koberec.

Pokud české orgány o vyjmutí rozhodnou, měly by okamžitě zahájit s žadatelem o dotaci řízení o jejím vrácení," uvedl místopředseda výboru Věslav Michalík (STAN). Další člen Jan Jakob (TOP 09) vyzval hejtmanku a úřad regionální rady k vymáhání škody. Členové výboru také chtějí, aby jim úřad před jednáním poskytl kompletní zprávu OLAF.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme