Vrchní státní zastupitelství: Šaroch v kauze Čapí hnízdo pochybil, nereagoval včas na nové informace

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch pochybil. Podle přezkumu Vrchního státního zastupitelství v Praze bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Kvůli tomu vznikly průtahy v trestním řízení. Pražské městské státní zastupitelství reagovalo, že závěry dohledové činnosti bere na vědomí, bude se jimi zabývat a zváží vhodná opatření.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:45 23. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má na starosti kauzu Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V rámci dohledového přezkumu bylo zjištěno pochybení dozorového státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který bezodkladně, jak je jeho povinností, nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením dozorového státního zástupce pak došlo ke vzniku průtahů v trestním řízení,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ve vyjádření.

Žalobce má o dalším postupu v kauze Čapí hnízdo rozhodnout do měsíce. Lhůtu dostal od nadřízeného

Číst článek

Zároveň vyzvala Městské státní zastupitelství v Praze k přijetí opatření, aby k podobnému pochybení již v budoucnu nedošlo.

„O výsledku dohledového přezkumu bylo podrobně informováno dozorové Městské státní zastupitelství v Praze, kdy jeho vedení by mělo na zjištěné pochybení reagovat a přijmout účinné opatření tak, aby k jeho opakování v budoucnu již nedošlo,“ dodala Bradáčová.

Městské státní zastupitelství opatření zváží. „Ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze jsme byli o závěrech dohledové činnosti vyrozuměni. Tyto bereme na vědomí, budeme se jimi zabývat a zvážíme vhodná opatření,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

„Za důležité považujeme soustředit se v současné době na dopracování věci a vydání meritorního rozhodnutí. Tomuto odpovídá i přijatý postup v podobě již zveřejněné informace o zkrácení lhůty pro zpracování věci,“ dodal.

Sám Šaroch odmítl výsledek kontroly komentovat. „Ne, nevyjádřil, nechci,“ řekl pro Radiožurnál.

Šarochovy ‚průtahy‘

Vrchní státní zastupitelství zahájilo přezkum kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalá manažerka Agrofertu Jana Mayerová, před necelými třemi týdny.

Informace k případu si nadřízení žalobci pod vedením Bradáčové vyžádali poté, co dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o vrácení k došetření.

Babiš mladší vypovídal na policii v kauze Čapí hnízdo. ‚Otec ze mě udělal bílého koně,‘ řekl

Číst článek

Šaroch policistům kauzu vrátil až na konci srpna s tím, že mají obstarat výslechy dalších svědků. Mimo jiné Andreje Babiše mladšího, který se k výpovědi před policisty sám veřejně přihlásil, a také utajeného svědka, na kterého upozornily Seznam Zprávy. Informace, kvůli kterým žádal kriminalisty o došetření, měl přitom žalobce už od července.

Doplněný vyšetřovací spis v kauze Čapí hnízdo předali kriminalisté Městskému státnímu zastupitelství v Praze v pondělí. Jeho mluvčí Cimbala potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Šaroch tak nyní rozhodne, zda podá obžalobu nebo rozhodne o vyřízení věci jinak. Čas na to má jeden měsíc.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Babiš však od začátku jakékoli pochybení odmítá, stejně tak Mayerová.

Čapí hnízdo

 • 2006 – Začala přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo
 • prosinec 2007 – ZZN AGRO Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele, později se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo
 • srpen 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt farmy Čapí hnízdo.
 • září 2008 – Za akcie farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, měl to být dar dětem a partnerce
 • říjen 2013 – O projekt farmy Čapí hnízdo se začala zajímat média. Babiš tehdy řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
 • listopad 2015 – padá trestní oznámení kvůli možnému dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo
 • leden 2016 – Okolnosti získání dotace začala vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům
 • srpen 2017 – Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka
 • říjen 2017 –  Poté, co Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál
 • květen 2018 – Státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a farma Čapí hnízdo, zrušil
 • červen 2018 – Nástupnická společnost farmy Čapí hnízdo Imoba souhlasila s vrácením dotace
 • březen 2019 – Policie vyloučila z vyšetřování případu premiérova syna Andreje Babiše mladšího k samostatnému projednávání
 • září 2019 – Pražští žalobci stopli stíhání Babiše i dalších v kauze Čapí hnízdo. Farma byla malou firmou, zjistili
 • prosinec 2019 – Kauza Čapí hnízdo pokračuje. Šéfžalobce Zeman obnovil trestní stíhání Babiše a Mayerové
 • únor 2020 – Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se neprokázal
 • květen 2021 - Policie ukončuje vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v plánu je seznamování obviněných se spisem
 • srpen 2021 - Státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil případ policii k došetření
 • září 2021 - Policie po doplnění výslechů svědků vrátila případ zpět státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi.
 • září 2021 - Vrchní státní zastupitelství kritizovalo státního zástupce Šarocha, když dostatečně rychle nezareagoval na nové informace ohledně výslechu svědků. 

ako, zpo, vvr, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme