Pečlivě připravená kampaň, prohlásil premiér Babiš. Na dotazy novinářů znovu neodpověděl

Zneužívání nemocného člověka a načasovaná reportáž, tak premiér a šéf ANO Andrej Babiš komentoval ve čtvrtek nejnovější zjištění kolem svého syna. Oba jsou spolu s dalšími pěti lidmi obviněni v kauze Čapí hnízdo. Přestože Babiš se odpoledne postavil před novináře, přednesl nakonec pouze svůj projev, na jejich dotazy ale znovu neodpověděl.

Video Praha (Aktualizováno: 16:17 15. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to pokračování odporného zneužívání nemocného člověka, kterým je můj syn,“ prohlásil premiér Andrej Babiš ve čtvrtek na tiskové konferenci po společném jednání české a polské vlády.

Lež. Můj otec překročil červenou čáru, stojí v mailu podepsaném Babišem ml. Novináře žádá o spojení s policií

Číst článek

A opět kritizoval reportéry serveru Seznam Zprávy Sabinu Slonkou a Jiřího Kubíka. „Dnes jsem se dozvěděl, že zneužívají i korespondenci s mým synem. A znovu opakuji, že je to pečlivě připravená kampaň,“ poznamenal.

Podle něj bylo zveřejnění jejich pondělní reportáže načasované. „Načasování je jasné, máme 17. listopad, dnes bude první demonstrace a budou další,“ dodal Babiš.  

„Redakce Seznamu neupravuje svůj vysílací plán podle itineráře ministerského předsedy. Reportáž byla zveřejněna hned po dokončení,“ zní reakce Seznam Zprávy.

„Dnes jsem se Blesku dozvěděl, že jim můj syn psal v roce 2017 e-mail. Pokud někdo zpochybňuje jeho nemoc, což je největší odpornost, kterou jsem kdy zažil, tak se jenom ptám proč, jak sám píše v tom e-mailu, ho v červenci 2015 zadržela policie na dálnici D1 a odvezla ho do psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě?“ ptal se premiér. Podrobnou časovou osu zachycující události tak, jak je popsal předseda vlády, jeho syn a Petr Protopopov, zpracoval následně iROZHLAS.cz

Jeho diagnózu pak podle Babiše potvrdili lékaři ve Švýcarsku. Babiš také vysvětloval, proč jeho syn Andrej Babiš mladší nemá české, ale švýcarské občanství. „Můj syn ve Švýcarsku studoval, jeho matka tam dlouhodobě žije, nikdy nebyl občan České republiky,“ doplnil.

Případ údajného únosu Babiše mladšího

Na předsedu vlády se snášejí otázky po odvysílání pondělní reportáže Seznam Zprávy, v níž premiérův syn Andrej Babiš mladší novinářům ve Švýcarsku řekl, že byl proti své vůli odvezen na Ruskem anektovaný Krym.

V Praze lidé protestovali proti Babišovi. ‚Dav si zahulákal,‘ okomentoval to prezident

Číst článek

Odvezl ho tam podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov, který ale odmítl, že by šlo o únos. „Nikdy jsem ho nenutil proti jeho vůli, nikdy jsem mu nic špatného neudělal,“ uvedl Protopopov v rozhovoru pro Právo.

Z Česka ho prý odvezl kvůli mediálnímu tlaku, který se rozpoutal po trestním oznámení na Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo. „Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní,“ řekl. „Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky,“ doplnil Protopopov.

Babiš mladší ale v reportáži mimo jiné řekl, že z Protopopova má strach. „Být vzat do Krymu byl pro mě šok,“ prohlásil v reportáži Babiš mladší. „On mi řekl na Ukrajině: Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený. Tak jsem zavolal policii,“ tvrdil.

Premiér Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti v Rusku, na Krymu a na Ukrajině, jeho pobyt byl ale legální a nešlo podle něj o únos.

‚Nikdy jsem mu nic špatného neudělal.‘ Protopopov poprvé popsal, jak se staral o Babiše mladšího

Číst článek

Šestice opozičních stran pak chce kvůli kauze vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Pod návrh na svolání mimořádné schůze o vyslovení nedůvěry Babišovu kabinetu se už podepsalo celkem 92 zákonodárců.

Aby byly opoziční strany úspěšné, potřebují ke svržení vlády 101 hlasů. Mimořádná schůze by se podle předběžné dohody mohla konat příští pátek, uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí ODS Jana Havelková.

Andrej Babiš mladší žije se svou matkou ve Švýcarsku. O jeho pobytu podle státního zástupce Jaroslava Šarocha kriminalisté věděli už před odvysíláním reportáže. Spolu s dalšími šesti lidmi čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo. Mezi nimi je mimo jiné i premiér Andrej Babiš, jeho manželka Monika Babišová, dcera Adriana Bobeková a jeho švagr Martin Herodes.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme