Státní zastupitelství: Policie lhůtu pro Čapí hnízdo prodloužit nemusí, pokračují úkony vyšetřování

Policisté nemusí formálně prodlužovat lhůtu pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. K prodloužení dojde tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení. Vyplývá to z pátečního vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S ohledem na skutečnost, že do současné doby nebyl spisový materiál s konečným návrhem státnímu zástupci předložen, s ohledem na skutečnost, že nynější fáze přípravného řízení bude pokračovat nejméně ve spojení s úkonem seznámení obviněných a jejich obhájců se spisem, vyřešením otázky případných návrhů na doplnění dokazování a zpracováním konečného návrhu ze strany policejního orgánu, dojde k prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení, bez kterých není v zásadě ani možné vyšetřování formálně ukončit a spisový materiál státnímu zástupci předložit,“ uvedl Cimbala.

Izolovali mě jako nevhodného svědka kauzy Čapí hnízdo, zopakoval Andrej Babiš mladší

Číst článek

O tom, že policista Pavel Nevtípil Babiše a Mayerovou pozval, aby se seznámili se spisem, informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Podle serveru pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května.

Lhůta byla dosud stanovena do 15. května, podle Cimbaly není možné určit, jak dlouho ještě vyšetřování potrvá. Více jsme o tom psali zde

„Jakou časovou dotaci si tato závěrečná fáze vyšetřování vyžádá, nelze v současné chvíli stanovit,“ doplnil Cimbala. Poznamenal, že pokud by bylo nutné, například v návaznosti na návrhy obhajoby, délku vyšetřování znatelně prodloužit, bude o tom informovat.

Končí vyšetřování?

Podle trestního řádu umožní policejní orgán obviněnému a jeho obhájci prostudovat spis ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby.

Obvinění ani jejich obhájci možnost nahlédnutí do spisu využít nemusí. Obvinění mohou učinit návrhy na doplnění vyšetřování, pokud je však policie nepovažuje za nutné, může tyto návrhy odmítnout.

Po skončení vyšetřování pak policie předá spis státnímu zástupci, ten může následně podat obžalobu. Může ale rozhodnout i jinak, například stíhání zastavit nebo s obviněnými sjednat dohodu o vině a trestu.

Kauza Čapí hnízdo

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka.

Premiérův syn Andrej Babiš mladší v pátečním rozhovoru pro server iROZHLAS.cz zopakoval, že z Česka musel zmizet nedobrovolně: na přání svého otce, podle něhož byl „nevhodným svědkem“ kauzy Čapí hnízdo.

Žalobci Šarochovi se kvůli nečinnosti sníží plat. ‚Čapí hnízdo je vyčerpávající,‘ bránil se u soudu

Číst článek

Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Původně policisté obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018.

Předloni pak zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme