Babiš půjde znovu před soud. Šaroch nesouhlasí se zproštěním a podal odvolání v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch se odvolal proti verdiktu v kauze Čapí hnízdo. Pro server iROZHLAS.cz to potvrdil sám Šaroch. Letos v lednu dospěl případ po sedmi letech k nepravomocnému verdiktu. Dvojici obžalovaných Andreje Babiše a Janu Nagyovou (oba ANO) zprostil soud viny z dotačního podvodu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:32 12. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Potvrzuji, podal jsem blanketní odvolání,“ řekl státní zástupce Jaroslav Šaroch. Blanketní odvolání znamená, že neobsahuje podrobnější odůvodnění. „Odůvodnění bude následně, v dodatečné lhůtě (do 5. května 2023), doplněno,“ upřesnil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

„S ohledem na rozsah písemného vyhotovení rozsudku, jeho strukturu a složitost věci nyní státní zástupce doručený rozsudek podrobně studuje. Zabývá se jednotlivými právními úvahami soudu a následně zváží, jakou argumentaci užije a jaké konkrétní skutečnosti odvoláním napadne,“ doplnil Cimbala.

Cesta soudce Šotta ke zprošťujícímu rozsudku pro Babiše a Nagyovou. Jak vysvětluje své rozhodnutí?

Číst článek

V případu bude nyní rozhodovat Vrchní soud v Praze. Reakci Andreje Babiše server iROZHLAS.cz zjišťuje.

Janu Nagyovou podle jejích slov rozhodnutí nepřekvapilo. „Vzhledem k postavení pana Babiše a jeho plánům v politice, jsem to čekala. Přiznávám se, že jsem tajně doufala, že se pan Šaroch neodvolá, protože jsem přesvědčena, že ten rozsudek byl velice precizní a detailní a kdyby tam bylo cokoliv k odsouzení, tak by to pan soudce Šott našel. Postup pana státního zástupce je pro mě velkým zklamáním, na druhou stranu s ohledem na politický rozměr to chápu,“ řekla Nagyová pro iROZHLAS.cz.

Situaci bude ještě řešit s právním zástupcem, probere s ním také svou účast na budoucích soudních řízeních. „Předpokládám, že pokud budu zvaná, tak tam budu,“ dodává Nagyová.

Padesátimilionová dotace

Kauza se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách. Šaroch původně Babišovi i Nagyové navrhoval podmínky a peněžité tresty. Oba dlouhodobě jakékoli pochybení odmítali. Prvoinstanční soud je nakonec všech obvinění zprostil.

Obžaloba tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Nicméně podle soudu nevyvedli společnost Farmu Čapí hnízdo účelově kvůli získání evropské dotace, ale aby Babišova rodina mohla podnikat. Farma také nepodnikala na stejných relevantních trzích jako ostatní společnosti spadající pod Babišův koncern Agrofert, a tudíž si podle soudu nekonkurovaly.

Jaroslav Šaroch u soudu v kauze Čapí hnízdo | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

vtk, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme