‚Nikdy jsem mu nic špatného neudělal.‘ Protopopov poprvé popsal, jak se staral o Babiše mladšího

Podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov dělal podle svých slov Andreji Babišovi mladšímu asistenta. K synovi českého premiéra měl prý vztah jako k nevlastnímu bratrovi. Protopopov to řekl v rozhovoru pro deník Právo, po čtyřech dnech od zveřejnění reportáže na Seznam Zprávy. Babiš mladší v ní obvinil Protopopova, že ho proti jeho vůli odvezl na Ruskem anektovaný Krym. Protopopov to ale odmítá s tím, že mu nikdy nic špatného neudělal.

Praha (Aktualizováno: 9:21 15. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Petr Protopopov zachycený v reportáži Seznam Zprávy | Zdroj: TV Seznam

„Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času,“ vysvětlil v rozhovoru pro deník Právo Petr Protopopov, jak se měl o mladého Babiše starat.

První čtyři měsíce Protopopov pracoval podle svých slov z vlastního přesvědčení zadarmo, do Agrofertu nastoupil až v lednu 2016. „V Agrofertu jsme normálně společně s Andym rozváželi různé věci, v podstatě jsme byli kurýři,“ pokračoval.

Babišův syn byl na Krymu perfektně uklizen, české orgány tam mají špatný přístup, tvrdí analytik

Číst článek

A jeho vztah k Babišovi mladšímu? „Asi jako vztah k nevlastnímu bratrovi, rozhodně to nebylo ryze pracovní, jestli se ptáte na toto,“ přiblížil.

Poprvé podle něj vycestovali do ruského Kaliningradu na jaře 2016. Loni pak podle Protopopova přišlo trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo. „Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní,“ řekl dále v rozhovoru pro Právo.

„Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky,“ doplnil.

Andrej Babiš mladší o Protopopovi

  • „Ta osoba stále pracuje pro mého tátu. Já se toho člověka trochu bojím. Nechci problémy.“
  • „To podle mě nebyl nápad mého táty vzít do Krymu. To byl nápad jeho.“
  • „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda. Zneužil toho, že byl můj pečovatel.“
  • „Být vzat do Krymu byl pro mě šok. Já jsem byl v Krymu, na Ukrajině. On mě tam odvezl, že půjdeš na prázdniny. A on je původem Rus. Je strašně proruský, prostě primitivní člověk.“
  • „Já mám strach z toho člověka, z toho Protopopova. Mám z něho strach.“
  • „On mi řekl na Ukrajině: Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený. Tak jsem zavolal policii.“

Cesta do Moskvy a na Krym

Proto ho prý v září 2017 vzal zase do Ruska. Nejprve do Moskvy, kde podle jeho slov strávili několik dní, a odtamtud na Krym.

Měl jsem z toho pocit manipulace, říká náměstek ústavu duševního zdraví k reportáži o Babišovu synovi

Číst článek

Na Krymu se podle něj Babiš mladší seznámil se ženou, která se později vrátila do Krivého Rogu na Ukrajině, kam za ní Andrej Babiš mladší odjel.

Poté se ale měli ozvat policisté, kteří prověřovali podezření, že Babiše mladšího někdo unesl.

„Šel jsem na výslech, který opravdu nebyl vůbec příjemný, protože Andy ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl. Takže zatímco já jsem seděl v Bartolomějské na výslechu, on byl v Krivém Rogu se svou přítelkyní,“ přibližuje svoji verzi Protopopov.

Proto následně pro policii vznikla fotografie Babiše mladšího a jeho matky spolu s novinami aktuálního data. Naposledy ho pak podle svých slov viděl 13. ledna 2018.

Rozhovor s Protopopovem

Redakce serveru iROZHLAS.cz poté, co premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci ve středu uvedl, že Petr Protopopov určitě poskytne médiím nějaký rozhovor, podnikatele oslovila telefonicky. Ten však žádost o interview odmítl. „Nechci s vámi mluvit, nemám zájem,“ řekl a telefon zavěsil.

„Nikdy jsem ho nenutil proti jeho vůli, nikdy jsem mu nic špatného neudělal,“ uvedl v rozhovoru.

Babiš mladší, který podle svého otce, premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše trpí schizofrenií, přesto v reportáži pro Seznam Zprávy uvedl, že má z Protopopova strach.

„Upřímně mě to mrzí. Dva a půl roku jsem mu věnoval svůj čas a stálo mě to spoustu nervů. Ale nezlobím se na něj, protože vím, že je nemocný,“ uzavřel svou verzi Protopopov, který dříve v reportáži pro Seznam Zprávy na otázky ohledně cest do Moskvy, na Krym nebo Sevastopolu odpověděl, že tam nikdy nebyl.

  • V květnu 2017, tedy o několik měsíců dříve, než byl Andrej Babiš mladší obviněný v kauze Čapí hnízdo, zaslal premiérův syn e-mail deníku Blesk. V něm popsal svoji verzi událostí. „Protopopova zajímá jenom Rusko a logicky jeho vlastní rodina + tahat na branku v práci,“ píše v něm například.
  • „Květen 2017 - situace mezi vztahem pečovatel (Protopopov), pacient (já) a doktorkou - která cení zuby, když je konfrontována (Protopopová), je tak neúnosná, že jsem schopen vidět z téhle časové dálky svůj vlastní hrob/ invalidní židli nebo minimálně zdravotní problémy,“ stojí v e-mailu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme