Pražskou policii povede dosavadní šéf dopraváků Lerch. S Čapím hnízdem to podle Švejdara nesouvisí

Ředitel pražské policie Jan Ptáček po roce končí ve funkci. Od července ho nahradí dosavadní šéf dopravních policistů Tomáš Lerch. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil policejní prezident Jan Švejdar.

Praha (Aktualizováno: 12:50 20. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch

Ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jan Ptáček nastoupí na pozici ředitele pardubické krajské policie, kterou dříve zastával právě Švejdar. Na Lerchovo místo bude vyhlášeno výběrové řízení.

V autě s šéfem dopravní policie. Tomáš Lerch rozebírá chyby řidičů, často nedodržují bezpečnou vzdálenost

Číst článek

Vedením bude zatím pověřen Jaroslav Řehák, současný vedoucí odboru služby dopravní policie Libereckého kraje.

„Změna je z mého pohledu dobrá. Pan brigádní generál Tomáš Lerch je odborník, který na ředitelství služby dopravní policie prokázal své velmi dobré manažerské schopnosti. Má respekt, má úctu a pražská policie bude pod jeho vedením dále vzkvétat,“ vysvětlil policejní prezident Jan Švejdar.

Zároveň Lerchovi poděkoval za odvedenou práci v čele dopravní policie. Švejdar pak také odmítl, že Ptáčkův odchod souvisí s kauzou Čapí hnízdo, ve které je obviněn mimo jiné premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Policejní prezident Jan Švejdar | Zdroj: Policie České republiky

Případ vyšetřovala právě pražská policie, která ho už uzavřela a předala státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, jenž rozhodne, zda podá obžalobu a případ se dostane k soudu.

„Ta změna je součástí řetězce změn, které spolu navzájem souvisí,“ uvedl Švejdar.

„Jsem u policie 32 let a neumím si představit, že by někdo z postu ředitele kraje dovedl ovlivnit jakékoli trestní řízení. Trestní řízení je pod dozorem státního zástupce a tím to končí, dodal Švejdar.

„Považuji to za velkou výzvu. Po šesti letech ve funkci ředitele dopravní policie je to možnost rozšířit si zkušenosti a získat nové dovednosti. Beru to jako další moment v kariéře policisty,“ řekl pro Českou televizi Lerch, který vedl dopravní polici od roku 2013.

„Odcházím s dobrým pocitem. Základní změny, které jsem chtěl, se mi podařily,“ řekl České televizi končící ředitel pražské policie a vyzdvihl například práci policie na pražském Václavském náměstí.

Změny v čele pražské policie

Poslední změny v čele pražské policie nastaly loni v létě. Tehdejší náměstek ředitele středočeské policie Jan Ptáček v červnu vystřídal Miloše Trojánka.

Trojánek vedl pražskou policii od prosince 2015, do jejího čela přišel z funkce ředitele v Jihočeském kraji.

A podle Policejního prezidia odešel z osobních důvodů na vlastní žádost, a to na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině.

Trojánek se v minulosti opakovaně zastával podřízeného Pavla Nevtípila, který vyšetřoval kauzu Čapího hnízda, proti zpochybňování jeho práce ze strany politiků včetně premiéra Babiše. Navzdory tomu, že policie výroky politiků běžně nekomentuje.

Údajný dotační podvod

Pražská policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací Evropské unie na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Obvinění z dotačního podvodu v tomto případu čelí celkem šest lidí. Vedle premiéra Babiše to je také jeho manželka Monika, dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, bývalí manažeři Farmy Čapí hnízdo Josef Nenadál a Jana Mayerová a také Babišův švagr Martin Herodes.

Kauza Čapí hnízdo: o zastavení trestního stíhání už požádalo všech šest obviněných včetně Babiše

Číst článek

Státní zástupce podává obžalobu tehdy, jestliže výsledky policejního vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného člověka před soud. Namísto podání obžaloby může za určitých podmínek, které stanoví trestní řád, stíhání zastavit či přerušit nebo rozhodnout o postoupení věci jinému – třeba přestupkovému – orgánu.

Stíhání státní zástupce zastaví mimo jiné tehdy, jestliže skutek není trestným činem nebo není prokázáno, že jej spáchal obviněný. Dalším důvodem k zastavení stíhání je jeho nepřípustnost – stíhat nelze třeba zemřelého nebo člověka, kterého v daném stíhání omilostnil či amnestoval prezident.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme