‚Nebyl to trestný čin.‘ Advokát Mayerové z kauzy Čapí hnízdo žádá zastavit její stíhání

Aktéři kauzy Čapí hnízdo v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se snaží na poslední chvíli zvrátit běh celého případu. Někteří požadují zastavit trestní stíhání, jak dříve uvedl server iROZHLAS.cz. Jedním z nich je podle Práva bývalá náměstkyně jihlavského primátora a členka společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová. Listu to potvrdil její advokát. V kauze údajného dotačního podvodu policie navrhla obžalovat šest lidí včetně Babiše.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová z hnutí ANO je přesvědčena o tom, že její obvinění v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo je účelové

Náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová z hnutí ANO je přesvědčena o tom, že její obvinění v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo je účelové | Foto: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Mohu potvrdit, že jsem navrhl zastavit stíhání mé klientky s tím, že skutek, z něhož je obviněna, není podle našeho názoru trestným činem,“ řekl Právu brněnský advokát Josef Bartončík, který v této kauze Mayerovou obhajuje.

Bartončík dříve zastupoval i druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání jeho a dalších tří lidí ale začátkem loňského května státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil.

‚Skutek se nestal.‘ Aktéři kauzy Čapí hnízdo v čele s Babišem požadují zastavení trestního stíhání

Číst článek

Mayerová se už loni v listopadu premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo zastala. Podle někdejší dotační experty nic nekoordinoval, nic neřídil. Sama sebe pak označila za klíčovou osobu případu a hlavního „pachatele“.

„Vždyť klíčová osoba jsem já, respektive představenstvo (Farmy Čapí hnízdo),“ uvedla dříve pro Aktuálně.cz. „Jakožto hlavní ‚pachatel‘ se musím vzchopit a říct, jak to bylo. Ostatní na mne spoléhají,“ dodala.

Dříve přitom prohlašovala, že své obvinění považuje za účelové, vymyšlené, založené na fabulaci, neznalosti situace a ignoraci faktů. A v minulosti uvedla, že sama trpěla a dál trpí psychickými problémy.

Mezi prvními, kdo zastavení stíhání navrhoval, je advokát Zdeněk Odehnal. Ten v citlivém případu kolem středočeské usedlosti zastupuje bývalého šéfa představenstva Farmy Čapí hnízdo a někdejšího manažera Agrofertu Josefa Nenadála.

„Návrh na zastavení stíhání jsem za klienta podal při skončení vyšetřování přímo a následně písemně odůvodnil,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz.

„Smysl návrhu je ten, že je nepochybné, že se nestal skutek, pro který je klient stíhán,“ shrnul, co do dokumentu napsal.

Babiš nic neřídil, tvrdí dotační expertka stíhaná v kauze Čapí hnízdo. Chce jít k dalšímu výslechu

Číst článek

A počet žádostí adresovaných dozorujícímu státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi ale nejspíš ještě vzroste.

Podobně se totiž k případu staví také advokátka Katarína Janisková, obhájkyně Babišova švagra Martina Herodese: „Garantuji vám, že můj klient hodlá využít veškerých možných dostupných prostředků ke své obhajobě.“

Sám Babiš se k celé věci odmítl vyjádřit. „Já s vámi nebudu mluvit,“ reagoval premiér na dotaz iROZHLAS.cz, jestli může říct, na čem jeho obhájce žádost o zastavení trestního stíhání staví. „Vy jste redakce, která totálně nenávidí Babiše,“ dodal pouze.

Kromě premiéra Andreje Babiše čelí obvinění z dotačního podvodu také jeho manželka Monika, dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, bývalí manažeři Farmy Čapí hnízdo Nenadál, Mayerová a také Babišův švagr Herodes.

Údajný dotační podvod

Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací Evropské unie na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

‚V trestním stíhání premiéra problém nevidím.‘ Klíčové výroky Jermanové z rozhovoru pro Radiožurnál

Číst článek

Státní zástupce podává obžalobu tehdy, jestliže výsledky policejního vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného člověka před soud. Namísto podání obžaloby může za určitých podmínek, které stanoví trestní řád, stíhání zastavit či přerušit nebo rozhodnout o postoupení věci jinému – třeba přestupkovému – orgánu.

Stíhání státní zástupce zastaví mimo jiné tehdy, jestliže skutek není trestným činem nebo není prokázáno, že jej spáchal obviněný. Dalším důvodem k zastavení stíhání je jeho nepřípustnost – stíhat nelze třeba zemřelého nebo člověka, kterého v daném stíhání omilostnil či amnestoval prezident.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Kauza Čapí hnízdo

  • 2006 — začátek přestavby

    Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.

  • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

  • 2008 — dotace

    V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

  • Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

    Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.

  • 2013 — kauza Čapí hnízdo

    O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“

  • V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.

  • 2016 — OLAF

    Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

  • Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

  • 2017 — vydání Babiše a Faltýnka

    V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.

  • V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně pochybnou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.

  • Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.

  • Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.

  • V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.

  • Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.

  • 2018 — konec kauzy pro Faltýnka

    Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.

  • Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

    V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.

  • Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

  • 2019 — ukončení vyšetřování

    Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

  • Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.

  • V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.

ako, kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme