Kauza Čapí hnízdo se vrátí k projednání v únoru. Soudce Šott znovu předvolá znalce, kteří již vypovídali

Bývalý premiér Andrej Babiš a Jana Nagyová (oba ANO) musí v půlce února znovu před Městský soud v Praze kvůli kauze Čapí hnízdo. Prvoinstanční rozsudek vrchní soud v září zrušil a vrátil celou věc k novému projednání, protože senát dříve přistupoval ke znaleckým posudkům nesprávně. Soudce Jan Šott serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že opět předvolá znalce, kteří již během hlavního líčení vypovídali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Jana Nagyová u soudu

Andrej Babiš a Jana Nagyová u soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo začne 14. února. Soud má v plánu výslech dvou znalců a provedení listinných důkazů. Oba znalci se přitom u soudu už v minulosti objevili. Odvolací soud ale došel k závěru, že Městský soud v Praze nepřistoupil k posudkům správně, když části z nich vynechal.

Bradáčová: Řešit finanční zločiny je složité. Platí to i pro Čapí hnízdo, nejde o to, že je Babiš politik

Číst článek

„V obou případech jde o zpracovatele znaleckých posudků, které již byly součástí spisového materiálu a zčásti byly v předchozím hlavním líčení provedeny k důkazu, nicméně v předchozím průběhu řízení je náš soud neprovedl celé, protože vycházel z toho, že částečně v rozporu s trestním řádem řeší právní otázky, jež znalcům řešit nepřísluší,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz soudce Jan Šott, které měl případ na stole i napoprvé.

„Odvolací soud se s tímto postupem našeho soudu neztotožnil a uložil nám provést tyto posudky celé,“ doplnil.

Státní zástupce ani obžaloba zatím žádné další důkazy nenavrhli. „Ze strany předsedy senátu byl na procesní strany učiněn dotaz, zda navrhují nějaké další důkazy k provedení. V současné době žádné další důkazy navrhovány nejsou,“ informoval mluvčí soudu Adam Wenig.

Zda budou Babiš nebo Nagyová vypovídat, není zatím jasné. Možnost ale mít budou. „Obžalovaní zároveň sdělili, že rozhodnutí, zda budou případně vypovídat, se bude odvíjet od průběhu hlavního líčení,“ doplnil Wenig.

První a druhý soud

Městský soud v Praze v lednu Andreje Babiše i Janu Nagyovou zprostil obžaloby. Rozsudek ale v září zrušil Vrchní soud v Praze. Postup Šottova senátu při zpracování důkazů shledal odvolací soud „nepřesvědčivým, nedůsledným a neúplným“. Případ se tak znovu vrací k městskému soudu.

Soudce Čapího hnízda špatně vyhodnocoval důkazy. Uchýlil se ke spekulacím, píše odvolací senát

Číst článek

Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí Hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Nagyová pak jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku dotaci zajistila. Rekapitulaci celého případu si můžete přečíst zde.

Babiš i Nagyová jakoukoli vinu dlouhodobě odmítají. Podle trestního zákoníku hrozí oběma až desetileté vězení, státní zástupce Jaroslav Šaroch pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu.

vtk, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme