Trh s Agrofertem i převod akcií na syna. Možných důvodů Šarochova odvolání je podle Cimbaly více

Proti nepravomocnému rozsudku z letošního ledna, který zprostil viny dvojici obžalovaných Andreje Babiše a Janu Nagyovou (oba ANO) se ve středu odvolal státní zástupce Jaroslav Šaroch. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala pro Český rozhlas naznačil, jaké jsou možné důvody k takovému kroku.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Je důvodem, proč se státní zástupce rozhodl podat odvolání, tvrzení soudu, že podle svědka Jana Bareše Andrej Babiš a Jana Nagyová nespáchali dotační podvod, protože rodina Andreje Babiše chtěla prostě podnikat a dotace v tom nehrála roli? Tedy že soud nevzal v potaz také další část výpovědi pana Bareše, kdy upozorňoval, že se farma vydělila z Agrofertu právě poté, co Jana Nagyová nabídla sehnat dotaci?
V současné chvíli nemohu předjímat, co bude obsahem odůvodnění odvolání. Formulace odůvodnění odvolání záleží ryze na dozorovém státním zástupci.

Babiš půjde znovu před soud. Šaroch nesouhlasí se zproštěním a podal odvolání v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Každopádně poukazujete na okolnosti, které jsme považovali za problematické již po samotném vyhlášení rozsudku a jeho stručném odůvodnění.

Nyní bude právě na dozorovém státním zástupci, aby podrobně prostudoval písemné vyhotovení rozsudku a zvážil, zda tento stav nadále přetrvává, či v písemném vyhotovení rozsudku soud své úvahy v tomto směru lépe vysvětlil.

Na základě obsahu výpovědi svědka Bareše mám skutečně za to, že tento sice potvrdil zájem rodinných příslušníků pana obžalovaného podnikat, ale též uvedl, že druhá obžalovaná přišla s návrhem získat dotaci a právě až na základě tohoto nápadu zvolili obžalovaní konkrétní způsob vyvedení farmy z Agrofertu.

‚Akcie vlastnil obžalovaný‘

Jak se státní zástupce staví k tvrzení soudu, že sám Andrej Babiš nebyl akcionářem farmy a nespáchal podvod, ačkoliv se soud přiklonil k tomu, že podepsal převod části akcií farmy za svého syna? Jak si to vysvětlujete?
I toto je jeden ze sporných bodu, které vyšly z ústního odůvodnění daného rozsudku a může to být také bod, o který se bude dozorový státní zástupce při následujícím postupu zajímat (ale také nemusí, nemohu v tomto směru předjímat).

Babiš pomáhá vládě a současně vláda pomáhá Babišovi. Je to přirozené, myslí si politolog Hloušek

Číst článek

Soud připustil, že akcie, které dle tvrzení obhajoby měl vlastnit svědek Andrej Babiš mladší, ve skutečnosti vlastnil obžalovaný. Tato okolnost se však neshoduje s prohlášením uplatněným při podání žádosti o dotaci. V rámci žádosti o dotaci mělo být tvrzeno, že vlastníky společnosti jsou nepodnikající fyzické osoby.

Je tedy otázkou, zda při žádosti o dotace nebyl v tomto ohledu uveden nepravdivý nebo hrubě zkreslený údaj, nebo zamlčen podstatný údaj.

V tomto směru pak nebylo provedeno jakékoliv dokazování stran toho, zda by tato skutečnost, byla-li by poskytovateli dotace známa, mohla či nemohla být pro posuzování nároku na získání předmětné dotace rozhodná.

Otázka společného trhu

Budete v odvolání řešit také závěr soudu, že farma měla na dotaci nárok, protože nepodnikala s Agrofertem na propojeném trhu? Státní zástupce v obžalobě tvrdil, že podnikala, a to v konferenčních, hostinských či školících službách.
Je možné, že se státní zástupce též zaměří na otázku společného a sousedícího trhu i s ohledem na hostinské a školící služby poskytované například Sokolovnou Průhonice a farmou.

Babiš na lovu ‚dušiček‘, SPD v kleštích a stálá podpora vládních stran. Voličské tábory jsou hluboce rozděleny

Číst článek

Velmi zjednodušeně například při pohledu na webové stránky (ale i dekádu let staré fotografie) obou subjektů, lze dojít k závěru, že kvalita restauračních služeb je srovnatelná.

Též se mi jeví jako nedostatečné, pokud otázku konkurence těchto subjektů soud hodnotil na základě posudků, kdy znalci uvedli, že znalecký úkol zadaný obhajobou byl odlišný, a kvalita a služby poskytované Sokolovnou Průhonice nejsou znalkyni ani známy, neboť toto zkoumání nebylo právě předmětem znaleckého úkolu.

Uvedené nastiňuje možnosti, nejedná se o odhad obsahu odůvodnění odvolání. Konkrétní odůvodnění vypracuje až příslušný státní zástupce do 5. května 2023.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme