Inspekce prověřuje vyšetřovatele Čapího hnízda. Kvůli závažným podezřením ji kontaktovali jeho nadřízení

O vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila se zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Prověřuje informace uvedené v rozsudku k případu Neograph, který měl Nevtípil na starosti. Z dokumentu vyplývá, že panují pochybnosti, zda ho kriminalista vyšetřoval nestranně. Nevtípil podle soudkyně pražského vrchního soudu „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Ivo Rittigem. Na inspekci se obrátili kriminalistovi nadřízení z pražské policie.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 10:13 23. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Generální inspekci bezpečnostních sborů kontaktovala pražská policie po prostudování osvobozujícího rozsudku, který zdejšímu odboru hospodářské kriminality zaslalo Městské státní zastupitelství v Praze k takzvanému založení do spisu,“ potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.  

Spojení vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo s Rittigem? ‚Říkali mu Nevťa a spoléhali na něj,‘ uvádí rozsudek

Číst článek

Verdikt se týká kauzy Neograph, kterou Nevtípil vyšetřoval. Obvinění kvůli tunelování papírny v ní čelil Vladimír Sitta, korunní svědek sledovaného případu předražených jízdenek pražského dopravního podniku, kde je Rittig s dalšími obžalovaný.

Sitta po celou dobu tvrdil, že jeho stíhání vzniklo na objednávku právě kvůli jízdenkové kauze, aby znevěrohodnilo jeho svědectví.

Ostrá kritika od soudkyně

Vrchní soud v Praze případ Neograph loni skutečně pravomocně uzavřel s tím, že Sitta žádný trestný čin nespáchal. Verdikt ale nemusí být poslední, nejvyšší státní zástupce nedávno proti zprošťujícímu rozsudku podal dovolání. 

Soudkyně pražského vrchního soudu Kateřina Jonáková přímo v jednací síni a později také v písemném rozsudku zkritizovala Nevtípilovu práci. Poukázala například na to, jak o něm na odposleších mluvili lidé blízcí Rittigovi.

„V hovorech uvedených osob je opakovaně zmiňován ‚Nevťa‘, ‚Nevtípil‘, přičemž ze souvislostí je zřejmé, že se jedná o vyšetřovatele kpt. Ing. Pavla N. Z obsahu hovoru je možno dospět k závěru, že na kpt. Ing. N. hovořící osoby spoléhaly a zřejmě pro něj připravovaly podklady (viz zmínka o potřebě kriminalizace svědka K.),“ uvádí verdikt. (DETAILY NAJDETE ZDE).  

Soud zprostil viny Sittu mladšího. Svědek proti Rittigovi papírnu Neograph netuneloval

Číst článek

Soudkyně se pustila také do státní zástupkyně Dagmar Máchové, pod jejímž dozorem Nevtípil pracoval. Ani jeden se podle ní nechoval nestranně. „Neprošli testem objektivní nestrannosti, neboť ohledně nich nelze vyloučit legitimní pochybnosti, že byli v přípravném trestním řízení schopni vést trestní řízení obžalovaného nepodjatě. Existuje objektivní obava, že jejich poměr k projednávané věci mohl být založen na jejich přímém zájmu na výsledku řízení,“ vytkla dvojici.

‚Poměrně závažná podezření‘

A právě kvůli těmto informacím se nyní generální inspekce o Nevtípila zajímá. „S ohledem na určité pasáže rozsudku, ve kterých soudkyně vrchního soudu uvedla směrem k vyšetřovateli poměrně závažná podezření, byl tento rozsudek postoupen Generální inspekci bezpečnostních sborů k prověření. V této souvislosti můžeme ujistit, že Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy poskytuje inspekci maximální součinnost,“ doplnila Zoulová.

Situace kolem Nevtípila je o to citlivější, že vyšetřuje nejsledovanější kriminální případ současnosti týkající se údajného dotačního podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo, v němž je hlavním aktérem premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády již loni na detektiva veřejně zaútočil. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na facebook.

Klíčový svědek v kauze dopravního podniku odmítl vypovídat. Obžalobě čelí i lobbista Rittig

Číst článek

Jestli nynější dění kolem vyšetřovatele může případ Čapí hnízdo ovlivnit, nechtěla mluvčí Zoulová vůbec komentovat s tím, že je to předčasné. Server iROZHLAS.cz se zeptal i samotného Nevtípila, ten však nechtěl na cokoliv reagovat.

Policejní inspekce pouze potvrdila, že rozsudek obdržela. „Vzhledem k tomu, že momentálně probíhá jeho detailní analýza, nebudeme k této věci poskytovat bližší informace," uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. 

Kontrolovaný spis

Městské státní zastupitelství již na konci loňského roku odmítlo, že by vyšetřování kauzy Čapí hnízdo bylo neobjektivní. Nad trestním spisem k případu vykonalo dohled Vrchní státní zastupitelství v Praze, při vnitřním dohledu ho kontroloval také městský státní zástupce.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová na konci loňského roku pouze konstatovala, že dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch nepostupoval dostatečně důrazně a efektivně. Vážná pochybení ve vyšetřování však neshledala. Šaroch se proti tomu ohradil s tím, že svoji práci dělá dobře a prohlášení Bradáčové je „populistické a bez obsahu“. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme