Vrchní státní zastupitelství dokončilo přezkum kauzy Čapí hnízdo. S výsledky se seznamují pražští žalobci

Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo dohledovou prověrku v kauze Čapí hnízdo. S výsledky přezkumu, který se týkal postupu dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha v dotační aféře, se aktuálně seznamují pražští žalobci. Pro iROZHLAS.cz to uvedl státní zástupce Mojmír Frček. Výsledek dohledu ale zatím nepřiblížil, bližší informace by měly být zveřejněny ve čtvrtek.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská farma Čapí hnízdo spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dohledový přezkum postupu dozorového státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze byl ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze již dokončen,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Mojmír Frček z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Žalobce má o dalším postupu v kauze Čapí hnízdo rozhodnout do měsíce. Lhůtu dostal od nadřízeného

Číst článek

Výsledky dohledové prověrky ale Frček nechtěl zatím komentovat. „O závěrech tohoto dohledového přezkumu je nyní vyrozumíváno dozorové Městské státní zastupitelství v Praze, poté bude informace poskytnuta veřejným sdělovacím prostředkům,” doplnil bez dalších podrobností.

Vrchní státní zastupitelství zahájilo přezkum kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalá manažerka Agrofertu Jana Mayerová, před necelými třemi týdny.

Informace k případu si nadřízení žalobci pod vedením Lenky Bradáčové vyžádali poté, co dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o vrácení k došetření.

„Výsledky dohledu nechci nyní přibližovat. Rozhodli jsme se, že výsledky oznámíme plošně až ve čtvrtek,“ řekla redakci Bradáčová.

Vyjadřovat se k prověrce nyní nechtělo ani Městskému státnímu zastupitelství v Praze v pondělí. Jeho mluvčí Aleš Cimbala uvedl pouze následující: „Jedná se o interní postupy, které jsou v rámci nadřízenosti a podřízenosti a nevidím v zásadně důvod, proč bychom k tomu měli dát komentář.”

Doplnění spisu

Šaroch policistům kauzu vrátil až na konci srpna s tím, že mají obstarat výslechy dalších svědků. Mimo jiné Andreje Babiše mladšího, který se k výpovědi před policisty sám veřejně přihlásil, a také utajeného svědka, na kterého upozornily Seznam Zprávy. Informace, kvůli kterým žádal kriminalisty o došetření, měl přitom žalobce už od července.

Doplněný vyšetřovací spis v kauze Čapí hnízdo předali kriminalisté Městskému státnímu zastupitelství v Praze v pondělí. Jeho mluvčí Cimbala potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Šaroch tak nyní rozhodne, zda podá obžalobu nebo rozhodne o vyřízení věci jinak. Čas na to má jeden měsíc.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Babiš však od začátku jakékoli pochybení odmítá, stejně tak Mayerová.

Kristýna Guryčová, Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme