Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se opět prodlužuje. Státní zástupce vyhověl žádosti policistů

Původně mělo být v dotační aféře kolem farmy Čapí hnízdo jasno už loni, policisté však koncem prosince požádali o více času. Jejich žádosti nyní vyhověl dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Vyšetřování možného dotačního podvodu, ve kterém čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a dotační expertka Jana Mayerová, se tak opět prodlužuje. Důvodem je podle dřívějšího vyjádření žalobců především koronavirová pandemie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ano, lhůta pro vyšetřování byla prodloužena, byla tak akceptována žádost policie,“ řekla redakci pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová bez dalších podrobností. Nový termín, dokdy by měli kriminalisté případ došetřit, ale neupřesnila.

Kauzu Čapí hnízdo brzdí i pandemie koronaviru. Česko potřebuje pomoc ze zahraničí

Číst článek

Ohledně dalších dotazů Kropáčová odkázala na Městské státní zastupitelství v Praze, které má případ na starosti a které si vyhradilo poskytování informací. Na posun v případu upozornila Česká televize.

Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala se k dotazům iROZHLAS.cz zatím nevyjádřil. Slíbil ale, že vše ověří.

Vyšetřování případu se prodlužuje především kvůli pandemii koronaviru, jak už dříve pro Seznam Zprávy řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Brzdí podle ní shromažďování důkazů i pomoc ze zahraničí, o kterou vyšetřovatelé požádali.

„S ohledem na pandemický vývoj nelze dostát úkolům, které uložil nejvyšší státní zástupce městských žalobcům,“ uvedla Bradáčová.

To loni v prosinci potvrdil serveru iROZHLAS.cz i mluvčí Cimbala: „S ohledem na skutečnost, že jsou ve věci dosud realizovány úkony vyšetřování mimo jiné spojené s vyžádáním právní pomoci v zahraničí, kdy nelze zcela jednoznačně určit, respektive ovlivnit, jakou časovou dotaci si tyto úkony vyžádají, byla lhůta pro skončení vyšetřování (ze strany policie – pozn. red.) prodloužena.“

Dotační aféra

Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Kauza čapí hnízdo

Server iROZHLAS.cz dotační aféru kolem premiéra Andreje Babiše (ANO) sleduje dlouhodobě. Přečtěte si i následující texty:

Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Babiš od začátku jakékoli pochybení odmítá. Tvrdí, že je nevinný a že jde o politickou kauzu. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena, že zákon porušen nebyl.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Loni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, a to přes to, že policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce loni 4. prosince po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme