Čapí hnízdo získalo dotaci na základě nepravdivých a hrubě zkreslených údajů, stojí v dokumentech pro poslance

Mandátový a imunitní výbor navrhuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vydáním k trestnímu stíhání poslanců Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka (oba ANO), kteří se měli dopustit dotačního podvodu, píše se v usneseních výboru pro sněmovnu, které se serveru iROZHLAS.cz podařilo získat. Oba dokumenty současně obsahují podrobnosti ohledně práce policejních vyšetřovatelů v kauze Čapí hnízdo.

uvnitř dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí Andrej Babiš a 1. místopředseda strany Jaroslav Faltýnek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Trestné činnosti se (Andrej Babiš) dopustil tím, že jako bývalý předseda představenstva společnosti IMOBA a Agrofertu měl dát pokyn představenstvu ZZN Pelhřimov, a. s., k účelovému vyvedení společnosti ZZN AGRO Pelhřimov, s. r. o., z holdingové struktury společnosti Agrofert v úmyslu podvodně získat dotaci na realizaci soukromé farmy,“ píše se v usnesení k vydání Babiše k trestnímu stíhání.

ONLINE: Vydání Babiše a Faltýnka. 'Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání,' hájí se Babiš před poslanci

Číst článek

Babiš je v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo podezřelý ze spáchání dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie, Faltýnek pak pouze z dotačního podvodu.

Policie oba politiky obvinila loni na podzim, znovuzvolením do sněmovny ale získali poslaneckou imunitu. Poslanecká sněmovna tak musí opět rozhodnout o jejich vydání. Zákonodárci to řeší na aktuálním jednání (sledovat můžete ZDE).

Dotace na základě nepravdivých údajů

Podklady pro poslance, které připravil mandátový a imunitní výbor, obsahují současně řadu podrobností o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. „Na základě uvedení nepravdivých údajů, hrubě zkreslených ekonomických parametrů projektu a zamlčení podstatných zkušeností byl po posouzení pracovníky úřadu ROP Střední Čechy projekt schválen,“ uvádí se dále v dokumentech.

V usnesení pro sněmovnu se mimo jiné píše i o zapojení dětí Andreje Babiše z prvního manželství a jeho současné manželky Moniky do kauzy: „Vyslovením souhlasu a podpisem fiktivní smlouvy o úplatném převodu cenných papírů obviněná Andriana Bobeková, obviněný Andrej Babiš a obviněná Monika Babišová měli vědomě nápomoci realizovat záměr obviněného Ing. Andreje Babiše a účelové a formálně vytvořit zdání skutečnosti, že se v případě společnosti ZZN AGRO Pehřimov, a. s., jedná o samostatný malý podnik, který není propojený s žádnou jinou společností, zejména s holdingovou strukturou Agrofert.“

Serveru iROZHLAS.cz dokumenty, které mají k dispozici během pátečního hlasování i všechny poslanecké kluby, poskytl pirátský poslanec František Kopřiva.

Usnesení mandátového a imunitního výboru k vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání:

Usnesení mandátového a imunitního výboru k vydání Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání:

zlo, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme