Čas deseti a dvacetihaléřových mincí vypršel

Éra drobných mincí s dvěma nejnižšími nominálními hodnotami končí. V obchodech tak dnes naposledy můžeme platit desetníky a dvacetníky. Přestaly už plnit funkci oběživa a jejich výroba už byla dražší, než-li hodnota. Zbylé desetihaléře a dvacetihaléře ale bude možné i nadále vyměnit v bance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dvacetihaléř

dvacetihaléř | Foto: ČNB

Po dobu jednoho roku bude možné drobné mince vyměnit u kterékoliv komerční banky, u všech poboček České národní banky dokonce během příštích šesti let, jak vysvětluje mluvčí centrální banky Pavel Zúbek: "10 a 20 haléřové mince bude možné měnit zdarma za předpokladu, že budou roztříděné nasáčkované po 100 kusech, anebo naruličkované po 50 kusech. Pokud lidé budou mít mincí méně než 50, mohou nasáčkovat i méně kusů."

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zúbek: Konec drobných

Padesátníky zatím plní při zajišťování peněžního oběhu všechny požadované funkce. Česká národní banka proto o jejich zrušení neuvažuje. Platnost těchto mincí skončí pravděpodobně až s ukončením platnosti české měny při přechodu na společnou evropskou měnu.

Zrušení deseti a dvacetihaléřů by se nemělo nijak projevit v obchodech. Šéf Sdružení na ochranu spotřebitele František Lobovský se ale obává, že konec drobných zneužijí někteří prodejci k zdražování. A to přesto, že novela zákona o ochraně spotřebitele umožňuje ponechat ceny u zboží v původní podobě a zaokrouhlit až výslednou cenu nákupu.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme