Obrana v pondělí podepsala smlouvu o koupi dvou letounů CASA, zaplatí za ně téměř dvě miliardy

Ministerstvo obrany kupuje pro armádu dva nové letouny CASA. Zástupci resortu dnes podepsali smlouvu. Stroje stojí skoro dvě miliardy korun. Podle původních informací měla být zakázka o stovky milionů korun dražší. Česko kupuje zařízení od španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo CASA C-295M, letiště Kbely | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zástupci ministerstva obrany v pondělí podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů. Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, modernizace přístrojů a avioniky bude stát 360 milionů korun bez DPH.

Obě zakázky již v minulosti ministerstvo obrany předložilo vládě. Součástí zakázky na dva nové stroje bude i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení.

Smlouvy za ministerstvo obrany podepsal náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, za španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space generální ředitel její divize Military Aircrafts Alberto Gutierrez Moreno.

Ministerstvo ušetří

Uzavřená cena je nižší, než jakou úřad při přípravě akvizice uváděl. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH. Nová technika bude obranu stát podle ministra obrany Lubomíra Metnara 1,94 miliardy korun bez DPH. Zakázka je podle něj o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám. Podle Říhy se podařilo ministerstvu cenu snížit v souvislosti s rychlejším vyjednáváním.

Armáda dlouhodobě upozorňuje, že dva nové transportní letouny potřebuje kvůli náhradě dosluhujících strojů Jak-40 i kvůli rostoucím požadavkům. Používá je k výcviku, přepravě vojáků na zahraniční mise, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Po vrtulnících následují casy. Další kontrakt na dva taktické transportní letouny CASA C-295MW podepsán. Zároveň projdou modernizací čtyři dosud používané letouny. Dostanou nové komunikační přístroje a avioniku.

#JsmeArmada #VimeCoChceme

10:53 – 16. 12. 2019

4 81

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. Ministerstvo za ni zaplatí 360 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme