CASA má ze sebou první let do Afghánistánu. Byl o polovinu levnější než Airbusem

Český armádní letoun CASA má za sebou první zpáteční let do Afghánistánu. Vezl tam vojáky i náhradní díly. Let z Prahy do Kábulu podle armády prokázal, že letouny CASA určené spíš na kratší cesty zvládnou i dlouhé trasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

Na cestu se letoun CASA vydal z pražského letiště ve Kbelích v úterý. Zpátky se vrátil ve čtvrtek večer. Cesta prý trvala déle než s letounem Airbus, ale byla o polovinu levnější.

„Letadlo CASA armáda zvolila proto, že vyvstala potřeba přepravy menšího materiálu a lidí. A je potřeba si uvědomit, že CASA má podstatně nižší spotřebu než letouny Airbus 319, které jsou námi primárně určeny pro tyto lety,“ vysvětlil velitel kbelské základny plukovník Jiří Vávra v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letoun CASA letěl poprvé do Afghánistánu. O tématu jsme v Ranním interview Radiožurnálu mluvili s velitelem kbelské základny, plukovníkem Jiřím Vávrou.

Připomněl, že letadla CASA za dobu, co je česká armáda používá, navštívila poměrně velké množství vzdálených míst.

„Třeba Švédsko, kde létáme až do oblasti polárního kruhu. CASA navštívila také například Irák, konkrétně Bagdád. A v neposlední řadě to byly lety do Mongolska, kam letadla převážela koně,“ přiblížil.

Problematický nákup i technické závady
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř strojů stálo armádu 3,5 miliardy korun. Obchod prověřovala i Evropská komise. Policie kvůli nákupu letounů, při němž údajně vznikla škoda 658 milionů, vyšetřuje exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09). Letadla CASA měla od začátku technické problémy, jejich provoz byl několikrát zastaven. Systém ochrany proti raketovým útokům stále neprošel vojskovými zkouškami.

Plukovník zdůraznil, že celý let proběhl naprosto bez závad. Potíže, které se objevily na počátku působení letadel CASA v české armádě, byly podle něj odstraněny.

„Problémy s avionickým vybavením letounů byly odstraněny již v průběhu loňského roku a od té doby se CASA po této stránce jeví bez závad,“ řekl.

Zároveň přiznal, že systém ochrany proti raketovým útokům u letounů CASA zatím neprošel opakovanými vojskovými zkouškami.

„To znamená, že není zařazen na tom letounu do operačního používání,“ konstatoval s tím, že v současnosti se pracuje na uvedení systému do stavu operačního použití.

bre, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme