Část Čechů, kteří přežili zemětřesení v Nepálu, je na cestě domů. Přiletí speciálem

Část českých turistů, které v Nepálu zastihlo ničivé zemětřesení, je na cestě domů – na palubě speciálu, který do jihoasijské země vezl humanitární pomoc a zdravotnický personál a teď se vrací zpět. Při čekání na spoj strávili lidé na letišti v nepálském Káthmándú i několik nocí. Do Prahy by měli přiletět po 17. hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté si museli na odlet ze země počkat, protože letiště v Káthmandú stále nezvládá zvýšený provoz, který tam panuje – přes toto letiště do Nepálu proudí podstatná část humanitární pomoci.

Letadlo vypravené z Prahy napoprvé v Nepálu nepřistálo a skončilo v indickém Dillí, čímž se let odložil o dalších 12 hodin.

Na palubě letounu, který do Nepálu vezl záchranářský tým a tuny materiální pomoci, do Prahy míří asi osm desítek turistů, mezi nimi i 45 Čechů.

„Jsme šťastní, že jsme přežili a domů už se nějak dostaneme,“ řekl jeden z pasažérů Ivo Zídek, který na letišti v nepálské metropoli strávil tři noci.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Čechy, kteří přežili zemětřesení v Nepálu, čekal na letišti v Káthmándu i Jaromír Marek

„Už jsme tady jako doma. Hrajeme si tu na kytaru a potom, co jsem prožil tam, kde byla smrt, krev, mrtvé děti, tak jsem se dostal sem a už si z toho dělám prču,“ řekl.

Zemětřesení ho prý zastihlo u malé horské vesničky Lapu Besi. Podle vlastních slov měl štěstí, že zrovna seděli a obědvali venku na zahradě.

„Padalo hrozně moc kamení, začaly padat domky místních. Pak jsme se rozutekli na přilehlá políčka, za půl hodiny přišel druhý, o něco menší, otřes,“ přiblížil Zídek.

„Po tom zemětřesení začali vylézat domorodci. Přišli se zraněními za námi, abychom jim pomáhali, takže já – ekonom – jsem přikládal dlahy a skalpované hlavy jsem zavazoval. Bylo to hrozné,“ dodal.

Zemětřesení šťastně přežil i Daniel Beneš. „Vyběhl jsem ven a budova za mnou spadla. Vím, že to takhle zní divně. Kdo to nepozná, a nechtěl bych, aby to někdo poznal, tak těžko ucítí tu bázeň,“ poznamenal.

Přes pět tisíc obětí

Zemětřesení, které se nejsilněji ozvalo v sobotu minulého týdne, nepřežilo podle posledních informací kolem 5,5 tisíce lidí, panují však obavy, že konečné číslo může být mnohem vyšší. Záchranářské práce stále pokračují.

„Doteď jsme ze sutin vytáhli deset těl. Snažíme se dostat odsud další dvě těla, uvízlá mezi troskami. Obáváme se ale, že je pod tímhle šestipodlažním domem přes čtyřicet lidí,“ poznamenal záchranář u jednoho ze zřícených domů v Káthmándú.

Nepálce sužují zranění a vázne také rozdělování pomoci. Objevují se i protesty

Číst článek

Záchranáři se také postupně dostávají do vesnic, které leží v epicentru zemětřesení. Některé jsou poničené jen částečně, jiné úplně. Tyto vesnice jsou často v těžko dostupných oblastech, pomoc tak pomoc přichází pomalu a s velkým zpožděním.

Zemětřesení v Nepálu | Foto: ČTK

Jaromír Marek, Jan Prokeš, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme