Část ČSSD chce zrušit usnesení, které vylučuje spolupráci s komunisty

Moravskoslezští sociální demokraté chtějí zrušit takzvané Bohumínské usnesení. To už dvacet let zakazuje ČSSD spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Zrušit ho ale může až stranický sjezd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně začal 36. sjezd ČSSD. | Foto: Filip Jandourek

Na okresní konferenci ČSSD ve Frýdku-Místku podpořily návrh na zrušení Bohumínského usnesení dvě třetiny delegátů.

V tandemu s komunisty by podle nich nemusela ČSSD osekávat svůj program, vysvětlil předseda ČSSD na Frýdecko-Místecku Jaroslav Marek.

„Chceme, aby sociální demokracie prosazovala opravdu levicový program jako vládní politická strana. Bohužel s lidovci nebo teď s Babišem v zádech to asi nebudeme schopni dost dobře dělat,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s předsedou okresní organizace ČSSD ve Frýdku-Místku Jaroslavem Markem a komentátorem ČRo Petrem Hartmanem

„Je otázkou, kam až klesnou preference sociální demokracie, abychom si uvědomili, že jsme levicovou politickou stranou,“ podotkl Marek.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ale nepokládá debatu o Bohuminském usnesení v době rozkolu uvnitř strany za aktuální.

„Usnesení staré dvacet let nám nepomůže řešit situaci, kterou máme nyní. Myslím si, že to dnes nehraje roli a máme úplně jiné problémy,“ řekl Zaorálek.

Sobotka si dovede představit stranické referendum

Senátor Jiří Dienstbier označil Bohumínské usnesení za mrtvý dokument, kterým se není třeba zabývat. Jak připomněl, ČSSD už spolupracuje s KSČM na místní i krajské úrovni.

Bohumínské usnesení bylo přijato na sjezdu ČSSD v roce 1995. Potvrdilo rozhodnutí z roku 1993, ve kterém si ČSSD zakázala politickou spolupráci s extrémistickými stranami – KSČM, SPR-RSČ, Moravskou národní stranou, Levým blokem a Stranou demokratické levice.

„Ale co se vládní úrovně týče, tak dneska ta debata je naprosto zbytečná, protože prostě není možné vytvořit jakoukoliv většinu spolu s komunistickou stranou. Takže to nepovažuji vůbec za aktuální,“ míní Dienstbier.

Bohumínské usnesení by teď nechtěl řešit ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dokáže si ale představit, že by se k této otázce mohli vyjádřit všichni členové ČSSD formou vnitrostranického referenda.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme