Část ČSSD chce zrušit zákaz spolupráce s KSČM. Porušuje ho už roky

Krajské volby rozdaly ČSSD a KSČM role dvou nejsilnějších stran v krajích a s největší pravděpodobností také dvou nejčastějších koaličních partnerů. V ČSSD opět sílí hlasy volající po zrušení 17 let starého Bohumínského usnesení, které spolupráci s extremisty včetně KSČM zakazuje. ČSSD už ho totiž několik let porušuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda KSČM Vojtěch Filip | Zdroj: ČTK

„To, že nám dneska zbývá komunistická strana jako nejbližší partner, protože je nám programově blízko, má dokonce mezi sebou i osobnosti, které mluvily docela rozumně, tak se nedivte, že potom s těmito lidmi budou i naši politici ochotni spolupracovat,“ řekl hned po volbách místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Ještě dále šel první místopředseda ČSSD Michal Hašek, podle kterého je třeba revize takzvaného Bohumínského usnesení, které ČSSD zakazuje spolupráci s KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zrušení Bohumínského usnesení mluvil na Rádiu Česko politolog MDA a ČSSD Lukáš Jelínek

„Ukazuje se, že nálada voličů v ČR se postupně posunuje směrem k levici. Sociální demokracie legitimně musí přemýšlet o nějakých nových formách diskuse a možné spolupráce s komunisty,“ tvrdí první místopředseda ČSSD.

„Já nemám žádný problém s koalicemi na úrovni regionů nebo v obcích a městech. Co se týká celostátní úrovně, tam sociální demokracii čeká zřejmě před březnovým sjezdem vážná diskuse o tom, jakým způsobem buď naplnit Bohumínské usnesení, nebo ho modifikovat, nebo dokonce úplně zrušit,“ vysvětluje Hašek.

KSČM chce mít hejtmany v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde vyhrála volby

Číst článek

Zároveň si je ale vědom toho, že se KSČM podle něj dostatečně nedistancovala od své totalitní minulosti: „Tady máme lidi, kteří chodí klást věnce na hrob Klementa Gottwalda, na hroby pohraničníků, kteří na státní hranici stříleli na lidi, kteří chtěli opustit komunistické Československo,“ upozorňuje.

Bohumínské usnesení bylo přijato na sjezdu ČSSD v roce 1995. Potvrdilo rozhodnutí z roku 1993, ve kterém si ČSSD zakázala politickou spolupráci s extrémistickými stranami – KSČM, SPR-RSČ, Moravskou národní stranou, Levým blokem a Stranou demokratické levice.

Hašek také připomíná osud exilového předsedy československé sociální demokracie Bohumila Laušmana, který byl v 50. letech unesen z Vídně do Prahy a za nejasných okolností zemřel v komunistickém vězení.

„Máme stovky a tisíce sociálních demokratů, kteří byli perzekvováni po únoru 1948, někteří z nich dostali dlouholeté tresty kriminálu, někteří byli dokonce popraveni,“ vyjmenovává hlavní překážky pro užší spolupráci s KSČM místopředseda ČSSD.

Konečný postoj strany k Bohumínskému usnesení podle něj vzejde až z jarního sjezdu sociálních demokratů. Už teď ale sociální demokraté před druhým kolem senátních voleb podpořili komunistické kandidáty.

Politolog: ČSSD usnesení už roky porušuje

„Předpokládám, že revize Bohumínského usnesení by byla ovlivněna až výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, kdyby se ukázalo, že sociální demokraté s komunisty obsadí skutečně většinu mandátů,“ souhlasí politolog z Masarykovy demokratické akademie a člen ČSSD Lukáš Jelínek.

Podle něj bylo téma spolupráce s komunisty v poslední době opomíjeno a potlačováno, ale nyní se opět vrací.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš a předseda Vojtěch Filip | Foto: ČTK

„Bohumínské usnesení fungovalo do značné míry jako obezlička, jako záminka proč vlastně neuvažovat o tom, co sociální demokraty a komunisty rozděluje a co je spojuje. Vždycky se řeklo, že je tady Bohumínské usnesení, takže není o čem mluvit,“ vysvětluje Jelínek.

„Teď se ukazuje, že rozdělení mandátů na krajích nebo v Poslanecké sněmovně může být tak radikálně jiné oproti minulosti, že si strany budou muset vyjasnit svůj vzájemný vztah,“ míní Jelínek a pokračuje:

„A že i sociální demokracie bude muset přinejmenším dohnat co, zanedbávala v posledních dvaceti letech – budovat si vlastní silnou identitu odlišnou od komunistické strany, ale zároveň schopnost spolupracovat jak se stranami směrem do středu, tak nalevo.“

Upozorňuje však, že ČSSD Bohumínské usnesení už několik let porušuje. Dokument z roku 1995 totiž zakazuje jakoukoli politickou spolupráci s několika extremistickými stranami včetně KSČM. V několika krajích už přitom v posledním období ČSSD s KSČM vládly.

Václav Pešička, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme