Část ODS podle LN kritizuje Pavla Béma za jeho cestu do Himalájí

Pražský primátor Pavel Bém sklidil kritiku části Občanské demokratické strany. Podle Lidových novin je důvodem jeho dvouměsíční cesta do Himalájí. Hospodářské noviny píší o tom, že poslanci se budou ptát expremiéra Josefa Tošovského na jeho údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Této kauze se věnuje na svých stánkách také Mladá fronta Dnes. Ministr životního prostředí Martin Bursík chce zpřísnit normy pro posuzování ojetin, informuje Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Špičky občanských demokratů kritizují dvouměsíční cestu primátora Pavla Béma do Himaláje, informují Lidové noviny. Místopředseda strany hodlá během svého neplaceného volna zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. S pětičlennou slovensko-českou výpravou chce odjet do Himalájí na konci března.

Podle místopředsedy ODS Petra Bendla by primátor měl cestu zkrátit. Je to prý riskantní krok a Bém sám pak ponese kritiku. Další místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová uvedla, že i když bude Pavla Béma ve funkci někdo zastupovat, zodpovědnost bude ležet na něm.

Bém se brání, že pokud se bude něco mimořádného v Praze dít, je schopen se do 48 hodin vrátit. Kritika na pražského primátora směřuje také z řad ČSSD. Brněnský primátor Roman Onderka upozorňuje, že "lidé začnou zvažovat, jestli je primátor města vůbec potřeba," citují šéfa Brna Lidové noviny.

Bývalý ředitel televize Nova a europoslanec za Nezávislé demokraty Vladimír Železný si zaregistroval název Domov-životní jistoty. Znemožnil tak někdejší poslankyni za ČSSD Janě Volfové, aby se její nová strana jmenovala právě takto, uvádějí Lidové noviny.

Volfová v lednu odešla spolu s velkou částí členů někdejší Strany za životní jistoty od Železného Nezávislých demokratů. Bývalá poslankyně za ČSSD chce Stranu za životní jistoty obnovit a hodlá pro ni získat i poslance Miloše Melčáka vyloučeného ze sociální demokracie.

Podle Lidových novin se Volfová o všem dopředu radila s expremiérem Milošem Zemanem, který připustil, že by nová strana mohla u voličů uspět. Stranu měl penězi podpořit podnikatel Radim Masný, bývalý kandidát za Nezávislé demokraty do Senátu. Podmínil to však podle deníku tím, že půjde o stranu s již zavedenou značkou. Bývalá poslankyně chce ale stranu nově nazvat pouze Domov.

Poslanci se budou ptát expremiéra Josefa Tošovského, jak je možné, že získal bezpečnostní prověrku, když před listopadem 1989 údajně spolupracoval s komunistickou tajnou policií. Informují o tom Hospodářské noviny.

Poslanec za KDU-ČSL Pavel Severa navrhuje, aby lidé, kteří v budoucnu při prověrkách zatají, že spolupracovali s bezpečnostními složkami minulého režimu, byli trestně stíháni. Podle ministra vnitra Ivana Langera z ODS by problém vyřešilo úplné otevření archívů StB.

I Mladá fronta Dnes se věnuje Tošovského kauze, podle listu bývalý premiér nebyl žádný obyčejný agent. Komunistickou rozvědku údajně dokonce úkoloval. Josef Tošovský ale tvrdí, že s StB nespolupracoval, jen dostával od ministerstva vnitra důvěrné ekonomické zprávy. Z dokumentů, které získala MfD vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal ani úmyslně nepoškodil.

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík vyhlásil v deníku Právo válku ojetým automobilům. Šéf nejmenší vládní strany chce prosadit novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která by zpřísnila normy pro posuzování ojetin.

Podle trojkoaliční smlouvy by se zákon měl k projednávání ve sněmovně dostat do konce roku 2007. Opatření by se nemělo dotknout pouze vlastníků, ale i prodejců a dovozců ojetých automobilů. Zelení se inspirovali snahou Evropské komise snížit emise oxidu uhličitého u osobních aut.

Marián Vojtek, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme